Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Wydarzenia

Tynieckie Recitale Organowe

-
16:00 - 18:00
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Kraków, ul. Benedyktyńska 37

Najwspanialsze utwory muzyki klasycznej, najwybitniejsi wirtuozi organów z Polski i Europy i magia liczącego kilkaset lat Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Połączenie tych trzech elementów sprawia, że Tynieckie Recitale Organowe koniecznie należy wpisać do wakacyjnego kalendarza! Na koncerty w ramach tegorocznej edycji wydarzenia zapraszamy 8 i 22 lipca oraz 5 i 19 sierpnia o godz. 16.00.

Tynieckie Recitale Organowe to cykl koncertów organowych, które odbywają się  w wakacyjne niedziele w liczącym ponad dziewięćset lat Opactwie oo. Benedyktynów w Tyńcu. Organizowane są od 1971 r. W ramach wydarzenia prezentowana jest muzyka organowa
z różnych epok – od renesansu, po współczesność. Podczas koncertów najwybitniejszym wirtuozom organów z Polski i Europy towarzyszą równieżartyści innych specjalności: kameraliści, wokaliści oraz chóry.

Tegoroczne Tynieckie Recitale Organowe – pod kierownictwem artystycznym Piotra Czarakcziewa – będą już 44. edycją wydarzenia. W programie znalazły cztery koncerty – 8 i 22 lipca oraz 5 i 19 sierpnia o godz. 16.00. Formuła każdego z nich obejmuje solowy występ wirtuoza-organisty oraz zespołu kameralnego (instrumentalnego lub wokalnego). Na organach zagrają: Daniel Prajzner, Mateusz Rzewuski, Marek Wolak oraz Kajetan Galas. Towarzyszyć im będą: Wacław Turek – akordeon, Angelika Podwojska – sopran, Anna Maria Niemiec – wiolonczela oraz Kraków Gospel Choir –\ śpiew.

Bilety w cenie 25 zł – normalny i 20 zł – ulgowy oraz dla posiadaczy karty „Podgórze w Kulturze” lub „Karty Seniora” można kupić online (http://ckpodgorza.pl/rezerwacja.html), osobiście w Centrum Kultury Podgórza (Punkt Informacyjny, ul. Sokolska 13, parter) lub bezpośrednio przed koncertem (przy wejściu do kościoła).

Organizatorami wydarzenia są Centrum Kultury Podgórza i Opactwo Benedyktynów w Tyńcu.

 

TYNIECKIE RECITALE ORGANOWE – ROK XLIV | PROGRAM

Miejsce: Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Kierownictwo artystyczne: Piotr Czarakcziew

 

8 lipca (niedziela), godz. 16.00

Daniel Prajzner – organy
Wacław Turek – akordeon

W programie: J.S. Bach, J. Brahms, F. Mendelssohn-Bartholdy, M. Reger, A. Piazzolla, V. Trojan, I. Albéniz

 

22 lipca (niedziela), godz. 16.00

Mateusz Rzewuski – organy
Angelika Podwojska – sopran

W programie: D. Buxtehude, M. Rzewuski, J.S. Bach, F. Mendelssohn-Bartholdy, G.F. Händel, M.J. Żebrowski, W.A. Mozart, G. Fauré, M. Lorenc

 

5 sierpnia (niedziela), godz. 16.00

Marek Wolak – organy
Anna Maria Niemiec – wiolonczela

W programie: J.S. Bach, F. Nowowiejski, M. Surzyński, P. Vasks

 

19 sierpnia (niedziela), godz. 16.00

Kajetan Galas – organy Hammonda
Kraków Gospel Choir – śpiew

W programie: utwory ze świata muzyki gospel, christian hymns, negro spirituals

 

TYNIECKIE RECITALE ORGANOWE – ROK XLIV | WYKONAWCY

 

Daniel Prajzner – ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy (dyplom z wyróżnieniem) oraz w Conservatorium van Amsterdam w klasie prof. Pietera van Dijka (Master of music). Jest laureatem wielu krajowych i zagranicznych konkursów. Brał udział w licznych mistrzowskich kursach interpretacji, otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodę promocyjną Volksbank Paderborn – Höxter za osiągnięcia artystyczne. Obecnie jest asystentem w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, organistą kościoła Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo pw. Bł. Anieli Salawy w Krakowie.

Wacław Turek – ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie dr. Janusza Patera. Jest laureatem wielu krajowych i zagranicznych konkursów akordeonowych oraz konkursów otwartych dla różnych instrumentów. Specjalizuje się w prezentowaniu na akordeonie dzieł wybitnych kompozytorów od baroku po współczesność. Znakomitą większość utworów, które w oryginale nie były tworzone na akordeon, transkrybuje osobiście.

Mateusz Rzewuski – ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz studia magisterskie w Musikhochschule w Lubece w Niemczech, w klasie organów prof. Franza Danksagmüllera. Stopień doktora uzyskał w 2018 roku w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. We wrześniu 2017 roku artysta rozpoczął także studia podyplomowe w zakresie muzyki dawnej w Scholi Cantorum Basiliensis w Bazylei (Szwajcaria), w klasie prof. Wolfganga Zerera.

Angelika Podwojska – urodziła się w Elmshorn (Niemcy). Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim, w klasie fortepianu mgr Ewy Gornowicz. W tym roku ukończyła z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – Wrzeszczu, w klasie śpiewu solowego dr hab. Liliany Górskiej. Obecnie jest studentką III roku Wydziału Wokalno-Aktorskiego, kierunek- śpiew solowy, klasie ad. dr hab. Anny Fabrello na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Marek Wolak – studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Jana Jargonia, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem (1988). Przebywał na rocznym stypendium w Folkwang Hochschule für Musik w Essen, kształcąc się pod kierunkiem prof. Gisberta Schneidera. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich w kraju i za granicą. Od 1994 r., po uzyskaniu stopnia doktora, pracował na stanowisku adiunkta w Katedrze Organów, a obecnie prowadzi klasę organów w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Prowadzi także zajęcia w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej II st. w Krakowie.

Anna Maria Niemiec – urodzona w Polsce wiolonczelistka rozpoczęła swoją edukację muzyczną w Austrii, w wieku sześciu lat. Ukończyła z wyróżnieniem studia w klasie prof. Lilii Schulz-Bayrowej na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki – Prywatnym Uniwersytecie Miasta Wiednia. Od najmłodszych lat, poszerzając swoje horyzonty muzyczne i doskonaląc umiejętności interpretacyjne, brała udział w międzynarodowych kursach mistrzowskich u wybitnych wiolonczelistów oraz kameralistów. Pomimo młodego wieku mapa koncertowa Anny Marii Niemiec obejmuje aż 12 państw.

Kajetan Galas – organista, pianista, lider autorskiej formacji Organ Spot, z którą w 2012 roku wydał debiutancki album. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Członek wielu zespołów, m.in. Yarosh Organ Trio, Patrycjusz Gruszecki Trio, Bartosz Pernal Quartet, Małgorzata Zuber Quartet. Stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureat nagrody fundacji My Polish Heart oraz wielokrotny stypendysta rektora Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2010 roku w czołówce polskich organistów jazzowych wg dorocznej ankiety magazynu „Jazz Forum”. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dr. Piotra Wyleżoła.

Kraków Gospel Choir – zrodził się z pasji do muzyki gospel. Jak przekonują jego członkowie: „Radość, energia, siła utworów inspirowanych Słowem Bożym zmotywowały i cały czas motywują nas do uwielbiania Pana, podczas koncertów, warsztatów, prób, ale również na co dzień, bo często kiedy nie śpiewamy, nie gramy, okazuje się, że nam w środku coś śpiewa, coś gra".

;