Imieniny: Artura, Brunona

Wydarzenia: Światowy Dzień Mieszkalnictwa

Wspomnienia

 fot. Michał Henkel

Pod takim hasłem na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyło się 5 listopada sympozjum naukowe z okazji X Dni Jana Pawła II. Swoją obecnością zaszczycili je m.in. wieloletni sekretarz Ojca Świętego kard. Stanisław Dziwisz i Krzysztof Zanussi.

Zebranych w auli Collegium Novum przywitali rektor UJ prof. Wojciech Nowak i kard. Stanisław Dziwisz. W swoim wystąpieniu metropolita krakowski opowiadał o modlitwie jako szczególnym rysie świętości Jana Pawła II. Jak podkreślał, dziś z całą pewnością możemy powiedzieć, że był on człowiekiem modlitwy i to ona wyrażała i odsłaniała jego niezwykłą więź z Bogiem. - Jan Paweł II był zawsze na kolanach przed Bogiem. Miał żywą świadomość wielkości Boga, a zarazem jego bliskości wobec człowieka. Z tej przenikliwej  świadomości i z potrzeby serca rodziła sie potrzeba modlitwy - mówił hierarcha.

Zdaniem kard. Dziwisza rozmowie z Bogiem Jan Paweł II zawsze dawał pierwszeństwo przed innymi zajęciami, jako papież nigdy nie odpuścił też sprawowania Mszy świętej i modlitwy brewiarzowej.  Można więc powiedzieć, że wszystkie ważne sprawy Kościoła i świata były obecne w jego sercu w codziennej rozmowie z Wszechmogącym. - Żył Bogiem i dla Boga, dlatego też mógł służyć Kościołowi i światu. Kto się z nim zetknął, od razu zauważał, że jest to Boży człowiek. Kontakt z nim zbliżał do Boga, bo promieniował dobrem, życzliwością i świętością - dodał purpurat.

Jan Paweł II - kontynuował kard. Dziwisz - nie dzielił swojego życia na  modlitwę i zajęcia, bo modlił sie wszystkim: pracą, odpoczynkiem w górach czy spotkaniem z drugim człowiekiem. Również jego cierpienie było modlitwą a jego błogosławiona śmierć była piękną katechezą o przemijalności ziemskiego życia i powołaniu do życia w Bogu.

O promieniowaniu świętości papieża Polaka w polskich mediach opowiadał natomiast  ks. dr hab. Michał  Drożdż z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.  Jak przekonywał,  kanonizacja Jana Pawła II dla środków społecznego przekazu była wielkim wyzwaniem, któremu jednak sprostały. - Dziennikarze i ludzie mediów starali się uczestniczyć w tych wydarzeniach, nie tylko na zasadzie neutralnego przekazu ale również nie kryli swojego zaangażowania religijnego widzianego również w języku. Reporterzy włożyli  też wiele trudu, by pokazać świętość niejako na areopagu - mówił ks. Drożdż.

Równocześnie ubolewał, że dziś zainteresowanie osobą Jana Pawła II w mediach systematyczne spada. Warto więc zastanowić się jak przekuć dziś świętość Karola Wojtyły na realia codziennego życia społecznego.  - Święci nie przemijają, święci wołają o świętość,  to wymiar świętości jaką nam zostawił Jan Paweł II. Niech świętość Jana Pawła II przenika nas i promieniuje na nas byśmy w sobie i w innych kształtowali piękno człowieczeństwa - dodał medioznawca.

O ekonomicznym aspekcie świętości wspominał ks. Jacek "Wiosna" Stryczek. Prezes "Szlachetnej Paczki" wysunął tezę, że tak naprawdę pieniądze są... święte, bo mogą przecież służyć do czynienia dobra, oczywiście jeśli nas nie zdemoralizują. - Pieniądze są święte, bo są dobrym testerem na drodze do królestwa niebieskiego. Na pieniądzach trzeba się trenować i ćwiczyć, bo jeżeli w drobnej rzeczy będziemy wierni - Bóg nas nad wielkimi postawi. Bez tego testu Bóg nie może mieć zdania na nasz temat, nie może nam zaufać - tłumaczył kapłan.

Zdaniem ks. Stryczka nie sztuką jest być biednym, gdy się nie umie zarabiać i ofiarować innym coś wartościowego, sztuką jest pozbyć się tego wszystkiego, gdy już się osiąga sukces. Wtórował mu prof. Andrzej Kazimierczak, który przekonywał, że materialna pomoc bliźniemu połączona z modlitwą może być zgodna z etyką chrześcijańską. Przedsiębiorcy powinni więc angażować się w tworzenie nowych miejsc pracy, działalność charytatywną i rozwój wspólnot chrześcijańskich. Wszystko w myśl przypowieści o biblijnych talentach.

Głos w dyskusji zabrali również m.in. bp Grzegorz Ryś, prof. Grzegorz Przebidna, prof. Stanisław Rodziński, prof. Mieczysław Tomaszewski i prof. Krzysztof Zanussi. Słynny reżyser przyznał, że w codziennym życiu spotyka ludzi, którzy w jawny sposób zmierzają do świętości, choć niekoniecznie wszyscy trafiają na ołtarze. Ubolewał też, że świętych wciąż postrzegamy jako ludzi nie z tego świata, tymczasem świętość jest zadaniem każdego człowieka, co wielokrotnie podkreślał również Jan Paweł II. Dyskusji pilnie przysłuchiwali się też młodzi, którzy szczelnie wypełnili reprezentacyjną aulę uniwersytecką.

- Kwestia świętości jest bardzo aktualna zwłaszcza w kontekście przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wszyscy studenci, którzy tutaj byli, są ludźmi do których Jan Paweł II ze swoją świętością apeluje. Nie lękajcie się być świętymi nowego tysiąclecia - cieszył się rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana  Pawła II w Krakowie.\

 

Dni Jana Pawła II zwieńczyła uroczysta Msza św. w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie wraz z wręczeniem nagród w konkursie literackim. W tym roku pierwsze miejsce zdobyła Klaudia Miśkowicz, studentka filozofii UPJPII za pracę pt.”Świętość - kim naprawdę jest człowiek”, drugie - Maciej Koczaj z Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa  Chrystusowego w Poznaniu za pracę pt. ”Pokora otwierająca na świętość i świętość na Królestwo Boże w myśli Karola Wojtyły/św. Jana Pawła II”.  Na trzecim miejscu uplasował się Stefan Szulc, doktorant polonistyki UJ za pracę „O świętości w perspektywie antropologii i nauczania Jana Pawła II”. W nagrodę zwycięzcy pojadą na pielgrzymki do Rzymu i Ziemi Świętej.

 

 

Źródło:
;