Imieniny: Wiktora, Cezarego

Wydarzenia: Światowy Dzień Powolności

Wywiady

 fot. www.freeimages.com

15 sierpnia w święto Matki Boskiej Zielnej Instytut Dziedzictwa w Krakowie zaprasza do udziału w konkursie na najpiękniejszą wiązankę z ziół, kwiatów i owoców. Wszystko w ramach projektu „Cudowna moc bukietów”. Z jego koordynatorem Katarzyną Napieracz rozmawia Michał Henkel.

M.H.: Podobno 15 sierpnia Polska jest najpiękniejszym krajem w Europie a może i na świecie

K.N.: Tak i "Cudowna moc bukietów", do tego nawiązuje, dlatego jest nazywana  najpiękniejszym świętem polskiego lata, właśnie przez to, że na Małym Rynku gromadzimy całe bogactwo polskich pól i łąk.

M.H.: Wbrew pozorom to nie tylko wiejska tradycja

K.N.: Chcemy reinterpretować tradycję, która jest uznana za przaśną, wiejską na nową mowę dla nowych mieszczan, po to, by nie być jak mówi Pani Liliana Sonik "ekologicznymi analfabetami". By nowi mieszczanie nauczyli się jak w ogóle wyglądają polskie zioła, a przyszłe pokolenia potrafiły je odróżnić i wykorzystać np. w kuchni lub w medycynie, co jest teraz bardzo na czasie.

M.H.: W czasach nieustannego pośpiechu chce nam się jeszcze robić własne wiązanki?

K.N.: To chcemy przywrócić, by ta radość układania bukietów, wspólne wychodzenie "na łąkę" było czasem, by można było zwolnić, zatrzymać się i zobaczyć piękno, które nas otacza.

M.H.: Takie bukiety są nie tylko piękne ale i ...smaczne

K.N.: Tak, bo jednym z naszych konkursowych wymagań jest to, by w niektórych kompozycjach znalazło się jakieś warzywo, lub owoc, np. jabłko na patyku. Mamy 4 kategorie: tradycyjny bukiet zielny, który nawiązuje bezpośrednio do święta Matki Boskiej Zielnej, kompozycja dowolna, profesjonalny bukiet florysty oraz mały bukiet dla dzieci do lat 13.

M.H.: Fantazji Małopolanom na pewno nie brakuje

K.N: Oj nie (śmiech), w zeszłym roku jedną z wiązanek był bukiet w kształcie serca, dlatego też w tym roku wychodzimy naprzeciw różnym wariacjom i stworzyliśmy nową kategorię. Bukietów pojawia się bardzo dużo, przewidujemy, że w każdej kategorii będzie ich maksymalnie 100. Wszystkie są bardzo piękne i spektakularne, co ciekawe w ubiegłym roku zwyciężył mężczyzna, jak widać wbrew pozorom panowie również potrafią układać piękne bukiety.

M.H.: Od kilku lat konkursowi towarzyszą również warsztaty

K.N.: Tak i już teraz  serdecznie zapraszamy wszystkich na warsztaty florystyczne w Małopolskim Centrum Edukacji Florystycznej oraz układania bukietów zielnych w Domu Kultury Podgórze. W tym roku nawiązaliśmy również współpracę z Muzeum Narodowym w Krakowie, które w Europeum przy Placu Sukorskiego przygotowało ekspozycję cudownego obrazu Matki Bożej z Paczółtowic. 16. sierpnia zaplanowaliśmy również wasztaty w formie pokazu oraz ciekawe wykłady nt. roślin maryjnych.

M.H.:  Bukiety trzeba oczywiście poświęcić.

K.N.: 15 sierpnia zaczynamy o 11.15 Mszą św. w bazylice mariackiej, potem w symbolicznym korowodzie przejdziemy na Mały Rynek, razem z nami będą szli członkowie Towarzystwa Przyjaciół Bronowic oraz Kongregacji Kupieckiej. W południe wchodzimy na scenę i rozpoczynamy nasze święto, które poprowadzi Pani Lidia Jazgar. Na godz 14.00 zaplanowaliśmy ogłoszenie wyników konkursu, który zakończy koncert Jana Wojdaka z zespołu "Wawele". W międzyczasie zapraszamy oczywiście na różne atrakcje, które będą się działy na scenie. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Dla autorów najpiękniejszych wiązanek przewidziano nagrody finasowe oraz wyjazd do Brukseli połączony ze zwiedzaniem Parlamentu Europejskiego. Początek rejestracji uczestników na Małym Rynku w Krakowie 15 sierpnia o godz 10. Więcej informacji na stronie www.instytutdziedzictwa.pl.

Źródło:
;