Imieniny: Blazeja, Saturnina

Wydarzenia: Święto Straży Ochrony Kolei

Pod oknem

"Forum Młodych" odwiedziło Kalwarię i Wadowice

 fot. Michał Henkel

W Myślenicach powoli dobiega końca Forum Młodzieżowych Liderów Europy. Goście ze Starego Kontynentu kontynuują swoją podróż śladami św. Jana Pawła II, w piątek zawitali tam "gdzie wszystko się zaczęło".

Dzień w Małopolskiej Szkole Gościnności rozpoczął się od niezwykłego spotkania, do Myślenic zawitał Jasiek Mela. Najmłodszy w historii i jedyny niepełnosprawny zdobywca obydwu biegunów opowiadał o swoim osobistym doświadczeniu Boga, jak dodał, wyniósł je nie z domu rodzinnego a z życiowych zawirowań. Przekonywał też, że mimo przeciwności  w każdym człowieku należy widzieć przede wszystkim dobro i  przekraczać  własne niedoskonałości.  Swoim optymizmem błyskawicznie zaraził rówieśników z całej Europy.

- Brak mi słów, jestem naprawdę wzruszona, on był taki szczęśliwy. Nigdy wcześniej nie spotkałam nikogo takiego,  mogę mu tylko podziękować -  mówi Caterina z Florencji.

Przed południem liderzy zwiedzili Bazylikę Ofiarowania NMP w Wadowicach, Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II, klasztor karmelitów oraz Sanktuarium Pasyjno Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej.  - To naprawdę wielki zaszczyt  odwiedzać pokój, gdzie urodził się święty , dotykać miejsc w których dorastał, chodził do szkoły,  poznawać jego historię  - to było moje marzenie -  podkreśla Andrea z Santiago de Compostella.  

-  Wszyscy mówią, że jest tu tak pięknie, że dosłownie zrobiliśmy im na złość pokazując tak wiele w tak krótkim czasie więc nie mogą się tym nasycić  i pewnie będą musieli tu przyjechać tu na kolejny miesiąc  -  uśmiecha się jeden z koordynatorów spotkania - Łukasz Kozub.

Po powrocie do Myślenic przyszła kolej na ostatnią serię warsztatów tanecznych, muzycznych, kulinarnych i fotograficznych. Przez ostatni tydzień młodzi liderzy z 12 regionów Europy w pocie czoła ćwiczyli tam śpiew gospel, układy choreograficzne i  przygotowywali  słodkie wypieki. Ich rezultaty zaprezentują w trakcie spotkania finałowego w Krakowie. Na koniec wszyscy wspólnie spotkali się wokół..Arki Przymierza, do której wrzucili  swoje świadectwa  i wrażenia ze spotkania z rówieśnikami z całej Europy.

- Ta arka jest wyrazem jedności młodych chrześcijan, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży.  Wrzuciliśmy do niej swoje modlitwy, życzenia  i marzenia naszych liderów, mamy nadzieję, że w przyszłym roku w trakcie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie trafi ona do Papieża Franciszka  - tłumaczy Katarzyna Zaczek - koordynator wolontariuszy.

W sobotę młodzi zwiedzą Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, gdzie spotkają się z pasterzem diecezji kard. Stanisławem Dziwiszem oraz przedstawicielami Zarządu Województwa Małopolskiego, w niedzielę szlakiem  św.  Jana Pawła II wyjdą na Turbacz, w Małopolsce pozostaną do 31 sierpnia. 

Źródło:
;