Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Metalowca

Pod oknem

 fot. Michał Henkel

Jezus jest w Hucie, bądź i Ty! 19 czerwca w hali Hutnika ruszyło "Jestem" czyli spotkanie środowisk ewangelizacyjnych największej dzielnicy Krakowa. Pierwsza część pt. "Be connected" adresowana była do młodych.

"Chrystus jest Królem, kto go reprezentuje, niech podniesie łapę w górę" - krzyczał w piątek raper Bęsiu czyli Łukasz Bęś z formacji RYMcerze z Jeleniej Góry. Od kilku lat razem z DJ-em Yonasem prowadzą pro­jekt „Nie Zmar­nuj Swo­jego Życia” i poprzez hip hop ewangelizują młodych w Polsce i za granicą. W hali "Hutnika" również podzielił się swoim świadectwem, wspominał jak w wieku 14 lat wpadł w złe towarzystwo i zaczęła się jego przygoda z alkoholem i narkotykami. Przetrwał dzięki mamie, która na osiemnaste urodziny wysłała go na Festiwal Młodych do Medjugorie. Tam się nawrócił, przystąpił też do spowiedzi, która odmieniła jego życie.  - Ja opowiedziałem księdzu całe swoje życie, on opowiedział mi swoje i nawet nie wiem kiedy minęło 1,5 godziny. Po tym czasie, kiedy odpuścił mi grzechy pierwszy raz poczułem się wolnym człowiekiem, jakby zeszło ze mnie 30 kilo - wspominał  raper.

Jak dodał, wielu z jego kumpli już nie żyje, część siedzi w więzieniu lub marnuje  swoje życie. On od dziewięciu lat jest wolny od używek. Wszystko dzięki Jezusowi, bo tylko on czyni człowieka wolnym. - Ja też zaczynałem od zera, dlatego mówię: nie zmarnujcie swego życia. Możecie być podłączeni do Jezusa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Wtedy życie wygracie - mówił "Bęsiu".

O swoich problemach z naroktykami mówiła także Ola, opowiadała jak zmagając się z nałogiem i depresją trafiła do krakowskich dominikanów.  Dzięki modlitwie przyjaciela i  jego wspólnoty uwielbieniowej jest dziś świadkiem wielu niesamowitych cudów, choć z początku sądziła, że po prostu jej "odwaliło".

Na te słowa młodzi reagowali bardzo żywiołowo, bo "w końcu" ktoś przemówił do nich ich językiem. - To nie wykład tylko świadectwo, opowiadają nam o swoich przeżyciach, doświadczeniach. Poza tym nie są od nas dużo starsi, bo to nie jest jakaś wielka różnica wieku, więc to też jest super - mówiła Iwona z zespołu Szkół Salezjańskich w Nowej Hucie.

Nie wszyscy do hali "Hutnika" przyszli jednak z własnej woli, część zrobiła to po prostu w ramach lekcji.  Wielu jednak zostało do samego końca, by uczestniczyć w uwielbieniu i oddaniu życia Jezusowi jako Panu i Zbawicielowi. -  Takie spotkania działają bardzo pozytywnie,  pomagają nawiązać bliższy  kontakt  z Bogiem. Ludzie wychodzą z nich przepełnieni radością, to pomaga bo do takich chwil się wraca, nawet w sytuacjach kryzysowych - cieszył sie Oskar.

Spotkanie poprowadził Michał Nikodem dziennikarz TVN 24 należący do wspólnoty "Chefisba", który do rozmowy zaprosił biskupa Grzegorza Rysia. Przewodniczący Zespołu  ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski, również zwracał uwagę na to, że dziś tylko wydaje się nam, że jesteśmy wolni. Tymczasem prawdziwą wolność daje tylko Bóg. - Jakbyś nie wszedł blisko w realcję z Bogiem zawsze masz poczucie wolności, możesz wstać i wyjść, trzasnąć drzwiami, bez przymusu. To jest działanie Ducha świętego w człowieku, że możesz wybierać Boga w sposób wolny  - podkreślał bp Ryś.

W hali przy ul. Ptaszyckiego pojawiło się też wiele ruchów  działających na terenie Nowej Huty m.in. wspólnota pallotynów z ul. Bulwarowej znana ze słynnej "Ewangelizacji na Barce". Jak przekonywał jej duszpasterz  ks. Łukasz Gołaś w największej dzielnicy Krakowa wciąż tkwi ogromny potencjał, trzeba go jednak wydobyć. - Nie wiem czym to jest spowodowane, czy tym, że jesteśmy oddaleni od centrum Krakowa, czy tym, że młodzi  mają dużo zajęć i nie chce im się angażować?  Tego nie wiem, ale czuję i wierzę, że to spotkanie ożywi ich serca i nadzieję i doda im pozytywnej energii do tego,  by być z innymi ludźmi, bo przecież chyba o to chodzi - twierdził pallotyn.

Po uwielbieniu i wspólnej modlitwie przyszedł czas na oddanie życia Jezusowi jako Panu i Zbawicielowi. Było też spotkanie ze Słowem i specjalna liturgia pokutna. A już w sobotę   20.06 od rana w programie piknik rodzinny, turniej o puchar bpa Grzegorza Rysia, warsztaty z malowania murali czy modlitwa  z Donaldem Turbittem - koordynatorem Mężczyzn św. Józefa z USA. "Jestem" zwieńczy uwielbienie i wieczorna Eucharystia wszystkich środowisk Nowej Huty. Te wydarzenia zostały przeniesione do hali Hutnika. Więcej na stronie www.jestem.net.pl.

Źródło:
;