Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa

Wydarzenia: Dzień Składanki i Łamigłówki

Pod oknem

"Jubileusz Miłosierdzia" na Wawelu i w Łagiewnikach

 fot. Michał Henkel

13 grudnia kard. Stanisław Dziwisz zainaugurował Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia w katedrze na Wawelu i w Sanktuarium w Łagiewnikach. Metropolita krakowski otworzył również "Bramy Miłosierdzia".

Obchody rozpoczęła uroczysta Eucharystia w katedrze wawelskiej. W swoim kazaniu metropolita krakowski podkreślał, że owocem żywej obecności Boga w naszym życiu jest pokój jaki powinien gościć w naszych umysłach i sercach. Co więcej, wobec tej rzeczywistości nie możemy pozostać obojętni. Jak dodał, cała tajemnica naszego chrześcijańskiego życia polega na naśladowaniu Chrystusa. Jako jego uczniowie powinniśmy więc promieniować miłosierdziem.

- Jak bardzo potrzeba nam tej postawy w naszych rodzinach, w naszych środowiskach pracy, życiu społecznym i politycznym, w którym zauważamy deficyt zwykłego szacunku do człowieka inaczej myślącego, deficyt dobroci, wyrozumiałości i solidarności. Nikt i nic nie może nas dyspensować od tych ewangelicznych postaw - mówił hierarcha.

Zdaniem kard. Dziwisza, Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia jest odpowiedzią na duchową kondycję Kościoła i świata. Przypominał też, że w bulli "Misercidriae Vultus" papież Franciszek podkreśla wielką naukę o miłosierdziu zawartą w encyklice Jana Pawła II "Dives in misericordiae". - Święty Papież Jan Paweł II, niewątpliwie inspirując się charyzmatem św. Faustyny i doświadczeniem Kościoła krakowskiego zwrócił uwagę całego świata na zapomniany temat miłosierdzia w kulturze współczesnego świata w którym zaczęło brakować miejsca dla miłosierdzia - podkreślał kard. Dziwisz.

Jak dodał hierarcha, dzięki inicjatywie papieża Franciszka Kościół jeszcze bardziej otwiera się na przyjęcie prawdy o Miłosiernym Bogu uświadamiając sobie potrzebę miłosierdzia w naszym niespokojnym świecie.  - Nasz świat potrzebuje miłosierdzia i pokoju. Jakże często i coraz częściej dochodzi w nim do głosu ślepa nienawiść, przemoc i okrucieństwo rodzące strach, prowadzące do izolacji, do wznoszenia murów. Taki sposób urządzania świata, taka droga prowadzi donikąd - przekonywał metropolita.

Purpurat zachęcał również, by w Roku Miłosierdzia częściej sięgać po Pismo Święte  oraz korzystać z sakramentów Pojednania i Eucharystii. Przypomniał, że w przyszłym roku będziemy przeżywać go w Krakowie wspólnie z Ojcem Świętym w trakcie Światowych Dni Młodzieży. - To przywilej, ale i zobowiązanie. Dorastajmy do tego wydarzenia w najbliższych miesiącach, poszerzajmy granice naszych serc dla Boga i dla naszych bliźnich - zachęcał kard. Dziwisz.

Przed Mszą świętą metropolita krakowski dokonał symbolicznego otwarcia Bramy Miłosierdzia na wawelskim wzgórzu. Po południu uczynił to również w Sanktuarium  Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Wcześniej w asyście niemal całego krakowskiego prezbiterium wraz z wiernymi odmówił Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

 

Słowo Boże do zebranych skierował honorowy kustosz Sanktuarium - bp Jan Zając. W swojej homilii hierarcha wyjaśniał, że Brama Miłosierdzia i umieszczona w niej ikona uświadamiają nam, że Chrystus dźwigający Adama pragnie przytulić do serca każdego z nas.  Zachęcał również do czynów miłosierdzia, które ilustrują boczne ramiona Bramy Miłosierdzia przedstawiające uczynki miłosierdzia co do ciała i co do duszy. - Symbolika Bramy Miłosierdzia jest prosta, ale jakie kryje w sobie bogactwo. Nadzwyczajny Jubileusz jest wyjątkowy i ważny nie tylko z nazwy, ale z poczucia realizmu czasu w którym żyjemy - tłumaczył bp Zając.

Honorowy kustosz Sanktuarium przypomniał słowa Jezusa skierowane do św. Faustyny o tym, że nawet największy grzesznik dostąpi zbawienia, o ile tylko odwoła się do Bożego Miłosierdzia. - Drzwi miłosierdzia są dla nas otwarte już teraz, a drzwi Bożej sprawiedliwości są otwarte dla tych, którzy liczą tylko na siebie i może zapominają o tym, że kiedyś muszą stanąć przed Bogiem - Sprawiedliwym Sędzią - dodał bp Zając.

Zdaniem hierarchy, należy jednak pamiętać, że najważniejszą bramą jest brama naszego serca, w którym Jezus pragnie zamieszkać ze swoją łaską i błogosławieństwem.

W Archidiecezji Krakowskiej poza katedrą na Wawelu i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia kościołami jubileuszowymi mianowano dziewięć świątyń: Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie,  Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, Sanktuarium Maryjno-Pasyjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny i kościół św. Piotra i Pawła w Wadowicach, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini oraz kościół Najświętszej Rodziny w Zakopanem. We wszystkich tych miejscach wierni będą mogli uzyskać jubileuszowy odpust podczas Roku Miłosierdzia.

Źródło:
;