Jan Paweł II na dziś
"Każdy powinien być Janem Pawłem II"
„Jak w przyszłości znajdę kandydata na męża, to będzie musiał przeczytać „Miłość i odpowiedzialność” – mówi Katarzyna Przyboś, zwyciężczyni XI edycji Konkursu Papieskiego w regionie krakowskim.
„Chcemy, żeby młodzież zastanowiła się nad swoim życiem pod kątem nauczania Jana Pawła II – mówi Grzegorz Przybyła, koordynator Konkursu Papieskiego. – Chcemy kształtować postawę obywatelską, żeby ci ludzie interesowali się nie tylko swoim życiem, ale też życiem innych; żeby potrafili dawać z siebie więcej niż inni; żeby chętnie angażowali się w wolontariat, misje czy organizację różnych eventów” –dodaje.
„Każdy powinien być Janem Pawłem II” – powiedział do uczestników konkursu ks. prof. Marcin Godawa zasiadający w jury plebiscytu. „Upamiętnienie papieża przychodzi poprzez przyjęcie jego postawy duchowej. Być Janem Pawłem II dla kogoś, to spróbować być wobec niego tym, kim Jan Paweł II był wobec nas. Ważne, żeby odkryć kim jestem, czyli postarać się być sobą na miarę Jana Pawła II, to znaczy np. pracować z taką energią, zaangażowaniem i radością jak on” – wyjaśniał teolog duchowości z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Konkurs składał się z czterech etapów. W pierwszym etapie – quizie on-line – wzięło udział ponad 5 tys. osób. Wszyscy, którzy udzielili minimum 51 % poprawnych odpowiedzi, zostali zakwalifikowani do etapu drugiego – testu on-line wielokrotnego wyboru. Około 20 osób (w zależności od wyników testu) z każdego regionu z najwyższą liczbą punktów przeszło do etapu kolejnego.
W trzecim etapie uczestnicy konkursu pisali esej na jeden z trzech zadanych tematów: 1. Nie sposób zrozumieć człowieka inaczej, jak w tej wspólnocie, którą jest jego naród”. Chrześcijaństwo a patriotyzm w wybranych przemówieniach Jana Pawła II podczas I pielgrzymki do ojczyzny; 2. Chrzest jako fundament komunii między chrześcijanami różnych wyznań; 3. Jaki jest Boży pomysł na rodzinę i jakie wypływają z niego zadania?
Najczęściej wybieranymi tematami były pierwszy i trzeci, czyli patriotyzm i rodzina. „Widzimy, że młodzi ludzie mają świadomość wartości, o które warto się troszczyć” – mówi Grzegorz Przybyła.
Katarzyna Przyboś napisała esej o Bożym pomyśle na rodzinę i jakie z niego płyną zadania. Zapytana, co z dziedzictwa Jana Pawła II jest dla niej najważniejsze wskazuje na „Miłość i odpowiedzialność”. „Jak w przyszłości znajdę kandydata na męża, to będzie musiał przeczytać „Miłość i odpowiedzialność” – mówi z przekonaniem.
O roli rodziny w świecie pisała także Justyna Sarna, która w konkursie zajęła miejsce trzecie, ale jej esej został nagrodzony jako najlepszy w regionie. „Na mnie duże wrażenie zrobiła postawa papieża względem innych ludzi, ponieważ do każdego podchodził z miłością i pochylał się nad każdym człowiekiem bardzo indywidualnie” – mówiła i dodawała, że Jan Paweł II dał nam przykład jak wybaczać przebaczając swojemu zamachowcowi.
Anna Helit, laureatka drugiego miejsca skupiła się na roli chrztu w dialogu ekumenicznym.
16 maja 2015 odbył się finał XI edycji Konkursu Papieskiego przebiegającego pod hasłem: „Chrzest-Polska-Człowiek”. Ostatni etap konkursu przeprowadzono równocześnie w dziewięciu regionach Polski, w których finaliści przed specjalnymi komisjami bronili esejów przygotowanych we wcześniejszej fazie plebiscytu.
W rejonie krakowskim zwyciężyła Katarzyna Przyboś a kolejne miejsca zajęli Anna Helit, Justyna Sarna, Maksymilian Marć, Klaudia Ordon i Anna Kusiak.
Zwycięzcy Konkursu w poszczególnych regionach w nagrodę wyjadą na wycieczkę do Rzymu. Katarzyna mimo, że jest dopiero w drugiej klasie Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie, to zwycięstwem w konkursie zapewniła sobie indeks na filozofię lub teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Paweł Majewski, nauczyciel trzech laureatek podkreśla, że nauczanie Jana Pawła II dla współczesnej młodzieży nie jest łatwe, ale przyciąga ich tym, jakim był człowiekiem. „Jego bliskość i fakt, jak potrafił zdobywać serca młodzieży było widoczne przez cały pontyfikat” – mówił nauczyciel WF-u z liceum prezentek w Rzeszowie.
Konkurs Papieski to największy w Polsce konkurs dotyczący wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II. Projekt ten realizowany przez Instytut Tertio Milennio od przeszło 10 lat, z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród młodzieży. Głównym celem tej inicjatywy jest rozpowszechnianie bogactwa myśli i czynu papieża Jana Pawła II wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.
Portal Franciszkańska 3 sprawował patronat nad XI Konkursem Papieskim.