Imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronima

Wydarzenia: Dzień Chłopaka

Wspomnienia

"Wyniesiony na ołtarze" - wystawa o bł. Janie Pawle w Warszawie i Rzymie

 fot. Tadeusz Warczak

Od dzisiaj na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać wystawę unikalnych zdjęć dokumentujących życie Jana Pawła II. Ich autorem jest Vittoriano Rastello, wybitny włoski fotograf. Ekspozycja pt.„Wyniesiony na ołtarze” równolegle jest prezentowana w Muzeum Kapitolińskim w Rzymie. Po raz pierwszy pokazano też w dużym formacie „Rodzinne zdjęcie Polaków z Ojcem Świętym” wykonane podczas Mszy na krakowskich Błoniach w 2002 r.

 

Wystawa przedstawia papieża Jana Pawła II jako człowieka przekazującego innym siłę i odwagę do podejmowania wyzwań w codziennym życiu. Jest wyrazem uznania dla niezwykle mu bliskich wartości moralnych. Zdjęcia oraz nagrania filmowe ukazują prywatne oblicze papieża, który całe życie poświęcił szerzeniu miłości i pomocy bliźnim. Przypominają najbardziej wzruszające chwile działalności misyjnej Ojca Świętego.

„Jestem zaszczycony, że mogę mieć swój wkład w organizację tej prestiżowej wystawy, której już sama nazwa streszcza wszystkie aspekty wszechstronnej i niezwykłej osobowości Jana Pawła II. Ta inicjatywa umacnia w jeszcze głębszy sposób więzi między dwoma stolicami, zjednoczonymi w imieniu Papieża Wojtyły – Rzymem i Warszawą. W pewnym sensie przypieczętowuje też przyjaźń, przywiązanie i szacunek, które łączą naród włoski i polski” – podkreśla Giovanni Alemanno, burmistrz Rzymu, który objął patronat nad wystawą.

Unikalne zdjęcia i materiały filmowe przygotowane przez włoską telewizję RAI układają się w wyjątkowy obraz życia Papieża wszystkich ludzi. Specjalne efekty dźwiękowe budują wzruszającą atmosferę i skłaniają do zadumy. Wystawa jest hołdem złożonym Janowi Pawłowi II z okazji jego beatyfikacji. Podzielono ją na trzy główne kategorie tematyczne, szczególnie bliskie Papieżowi: młodzież, ludzie oraz podróże. Dodatkowo przygotowano także część skoncentrowaną na spontanicznych ekspresjach papieża.

„Wiemy, jaką siłę mogą mieć słowa, ale nie ma nic bardziej sugestywnego od obrazów, które pozostają w pamięci, a przede wszystkim w sercu. Należy tu oddać sprawiedliwość talentowi Vittoriano Rastelliego, który pokazuje nam papieża w najlepszych latach pontyfikatu: człowieka o wewnętrznym pięknie i sile” – zaznacza Lorenzo Gulli, prezes Fundacji „Duc in Altum”, która wsparła organizację wystawy równolegle w Rzymie i Warszawie.

Ekspozycję zdjęć i nagrań filmowych będzie można oglądać w Warszawie od 25 maja do 11 września, natomiast w Rzymie udostępniona jest zwiedzającym Muzeum Kapitolińskie od 28 kwietnia do 25 września 2011 roku.

Zorganizowanie wystawy równolegle w Warszawie i Rzymie było możliwe dzięki wsparciu Fundacji „Duc in Altum” oraz patronów wystawy Stołecznego Miasta Rzymu i wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego. Organizatorem wystawy jest włoski partner przedsięwzięcia 06EVENT.

„Autorzy zdjęć potrafili pokazać niesamowite emocje, które towarzyszyły nam podczas każdego ze spotkań z Ojcem Świętym” – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Na wystawie zaprezentowane zostanie po raz pierwszy w dużym formacie „Rodzinne zdjęcie Polaków z Ojcem Świętym”, autorstwa Sławomira Pultyna i Stanisława Radosa. Zdjęcie to zostało wykonane podczas ostatniej mszy celebrowanej w Polsce, przez Jana Pawła II 18 sierpnia 2002 r. na Błoniach w Krakowie. Na zdjęciu tym może się odnaleźć niemal 2 miliony osób uczestniczących wówczas w tym spotkaniu.

Źródło:
;