Imieniny: Jerzego, Wojciecha

Wydarzenia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Polska

Śp. Jan Kulczyk wspierał dzieła Kościoła w Polsce

 fot. Piotr Drabik / wikipedia.org

Dominikanin, o. Jan Góra, twórca Ruchu Lednickiego przyznaje, że zmarły dziś biznesmen, Jan Kulczyk wspierał go w wielu działaniach. Jak mówi w rozmowie z KAI o. Jan Góra, Jan Kulczyk na pewno był człowiekiem dobrym. − Doświadczyłem tego dobra i doświadczyła go również młodzież, która ze mną budowała dom na Jamnej i ośrodek na Lednicy. Pan Kulczyk bardzo życzliwie odnosił się do każdej mojej prośby i wspierał mnie w wielu działaniach – podkreśla o. Góra.

 

Zapytany o kwoty, jakimi Jan Kulczyk wspierał dzieła dominikanina, o. Góra odpowiada: „Wszystko wie Pan Bóg. Ja o sumach nie mówię”.

Zmarły dziś w Wiedniu w wieku 65 lat Jan Kulczyk, jeden z największych polskich przedsiębiorców, wspierał też finansowo Jasną Górę. W dowód uznania jego zasług i wieloletniej pomocy dla tego miejsca, w 2007 r. został przyjęty do Konfraterni Paulińskiej, nieformalnego stowarzyszenia dobrodziejów i przyjaciół zakonu, które sięga swymi początkami połowy XIV w.

Przedsiębiorca wspierał finansowo m.in. konserwację jasnogórskiej wieży, refektarza, zabytkowej Starej Biblioteki, Kaplicy Matki Bożej i Sali o. Kordeckiego. Finansował też specjalny samochód-kaplicę dla obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej peregrynującej po parafiach całej Polski. 

Jan Kulczyk był także głównym sponsorem nowoczesnej ekspozycji sztuki w jasnogórskim muzeum – w Bastionie św. Rocha, gdzie powstał Skarbiec Pamięci Narodu. Prezentowane tam zabytki i dzieła sztuki ze zbiorów jasnogórskich zostały wyeksponowane za pomocą nowatorskiego zastosowania szaf ze szkła i specjalnego oświetlenia. Ponadto Kulczyk ufundował też stacje Drogi Krzyżowej dla misji paulińskiej w Centocow w RPA.

Ówczesny generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski przyjmując do Konfraterni Paulińskiej Jana Kulczyka przypomniał, że "nigdy nie oczekiwał on wyrazów wdzięczności, traktując swoje ofiary jako coś oczywistego, nie wymagającego nagłośnienia".

Ponadto przed pielgrzymką Jana Pawła II do Polski w 1999 r. przedsiębiorca wsparł również Międzynarodowe Centrum Ekumeniczne św. Brygidy im. Jana Pawła II w Gdańsku.

Źródło:
;