Imieniny: Heleny, Wieslawy, Ryty

Wydarzenia: Dzień Praw Zwierząt,

Małopolska

Św. Maksymilian i rtm. Witold Pilecki bohaterami sesji

 fot. Materiały prasowe

Św. Maksymilianowi i rtm. Witoldowi Pileckiemu będzie poświęcona tegoroczna sesja kolbiańska. 28 maja do Oświęcimia na spotkanie przyjedzie syn Rotmistrza - Andrzej i twórcy filmu „Pilecki”.

 

Jak informują nas organizatorzy - Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Centrum św. Maksymiliana i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. Witolda Pileckiego – tematem sesji będzie „Rodzina źródłem miłości i odwagi ponad śmierć”.

O środowisku rodzinnym o. Maksymiliana M. Kolbego opowie dr Monika Waluś z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a o wpływie środowiska rodzinnego na postawę życiową rtm. Witolda Pileckiego – dr Adam Cyra z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Twórcy filmu „Pilecki” - Bogdan Wasztyl, Mirosław Krzyszkowski, Marcin Kwaśny i Zbigniew Klima - wystąpią w panelu „Opowieść o Pileckim, która łączy pokolenia”, a syn polskiego bohatera narodowego - Andrzej Pilecki – podsumuje spotkanie popularyzatorsko-naukowe.

Sesja rozpocznie się o godz. 9.30 modlitwą przy Ścianie Straceń i złożeniem kwiatów w Celi Śmierci św. Maksymiliana na terenie byłego obozu Auschwitz I, a zakończy mszą św. o godz. 13.30 w Kaplicy Sióstr Karmelitanek Bosych w Oświęcimiu. Prelekcje zaproszonych gości zostaną wygłoszone w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu (budynek Collegium sub Horologio).

Organizatorzy zapewniają dojazd do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i powrót do centrum miasta. Autobus odjeżdża z pl. Kościuszki o godz. 9.00.

Spotkaniu patronują: Starosta Powiatu Oświęcimskiego, Prezydent Miasta Oświęcim, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu oraz Związek Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana Marii Kolbego.

;