Imieniny: Wiktora, Cezarego

Wydarzenia: Światowy Dzień Powolności

Pod oknem

Święto Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

 fot. Fra3.pl

12 kwietnia Kościół katolicki obchodzić będzie uroczystość Niedzieli Bożego Miłosierdzia. W Krakowie główne obchody odbędą się tam, skąd iskra Bożej Miłości wyszła na cały świat - w łagiewnickim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

W tym roku Niedziela Miłosierdzia zainauguruje ogłoszony przez Papieża Franciszka Nadzwyczajny Święty Rok Miłosierdzia. Jak podkreśla rektor Sanktuarium ks. prałat Franciszek Ślusarczyk będzie to kolejne wielkie wydarzenie na szlaku zbawienia, gdzie miłosierdzie jest widocznym źródłem nadziei. To  szczególny czas łaski od  Pana, wezwanie  do przebaczenia i korzystania z darów Bożego Miłosierdzia poprzez wejście w bogactwo Dobrej Nowiny.

- Boże miłosierdzie moralnie nas odradza poprzez święte sakramenty. To duchowe odrodzenie dokonuje się nieustannie tutaj w Łagiewnikach przy ołtarzu Chrystusa,  w kaplicy wieczystej adoracji, przed obrazem Jezusa Miłosiernego, przy grobie św. s. Faustyny i w wielu miejscach do których  pielgrzymują  ludzie z całego świata - podkreśla kustosz.

Zdaniem rektora, Boże Miłosierdzie również nas odmładza, uświadamiamy sobie to szczególnie, kiedy przygotowujemy się do Światowych Dni Młodzieży w roku 2016.

Tegoroczne święto przypomni nam również o kilku ważnych rocznicach, bo bieżący rok to prawdziwy rok jubileuszy. W kwietniu przypada 30. rocznica ustanowienia Święta Miłosierdzia Bożego w Archidiecezji Krakowskiej,  80. rocznica pierwszego wystawienia obrazu Jezusa Miłosiernego do publicznej czci w Sanktuarium Matki Bożej w Ostrej Bramie oraz objawienia światu idei  "nowego zgromadzenia" czy Apostolskiego Ruchu Bożego Miłosierdzia". 30 kwietnia mija też 15 lat od kanonizacji św. s. Faustyny  oraz  przekazania światu orędzia miłosierdzia na III tysiąclecie przez św. Jana Pawła II. Od 2 kwietnia 2005  roku w kaplicy adoracji w Łagiewnikach trwa natomiast nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu.

- To spiętrzenie rocznic i wydarzeń zdaje się przynaglać do głoszenia światu orędzia miłosierdzia. Szczególnie teraz, kiedy mnożą się wielorakie zagrożenia egzystencjalne i moralne, zagrożenia kolejną wojną światową ale także zmasowany atak na chrześcijan, na rodzinę i wartości - mówi s. Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Tegoroczne obchody rozpoczną się tradycyjnie już w sobotę od godz 21. całonocnym czuwaniem w bazylice. O północy uroczystej Mszy św. będzie tam przewodniczył Honorowy Kustosz Sanktuarium - ks. bp. Jan Zając. O godz 6.00 Eucharystię sprawować będzie rektor Unwersytetu Papieskiego Jana Pawła II - ks. prof. Wojciech Zyzak  a godz. 8.00 rektor WSD Archidiecezji Krakowskiej  ks. prof. Krzysztof Gryz. O godz. 10. głównej sumie przy ołtarzu polowym przewodniczyć będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Od lat gromadzi ona największe rzesze pielgrzymów, transmituje ją również TVP.

0 12.30 kolejną Mszę  św. w Bazylice odprawi biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Damian Muskus, natomiast o 15. uroczystą Koronkę do Bożego Miłosierdzia poprowadzi rektor Sanktuarium - ks. prałat Franciszek Ślusarczyk. O 16.30 Eucharystię przy ołtarzu polowym sprawować będzie bp. Jan Szkodoń a o 18. w Bazylice bp. bielsko-żywiecki Roman Pindel. Dzień zwieńczy Msza św. o godz 19. w kaplicy klasztornej pod przewodnictwem o. Jakuba Kołacza - Prowincjała Prowincji Polski Południowej Jezuitów.

Przez cały dzień w dolnej i górnej bazylice będzie można przystąpić do sakramentu pokuty. Komunia święta udzielana będzie w czasie Mszy św. w miejscach uczestnictwa, dodatkowo po każdej Eucharystii będzie możliwość przyjęcia Pana Jezusa w kaplicy centralnej dolnej części bazyliki.

Z myślą o pielgrzymach Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu uruchomił dodatkowe linie tramwajowe nr. 42 i 49, z większą częstotliwością średnio co 20 minut będą także kursować linie nr. 8, 10, 12 i 22. Jak co roku dla pielgrzymów przygotowano też specjalne parkingi przy ul. Witosa (dojazd ul. Wielicką i Nowosądecką), Turowicza (objazd przez południowe obejście autostradowe - zjazd "Łagiewniki", na terenie C.H. Zakopianka i ZUS (dojazd od ul. Brożka i Cegielnianej). Parking dla osób niepełnosprawnych zlokalizowany będzie przy ul. Motarskiego.

W tym roku Sanktuarium spodziewa się około 100 tys. pielgrzymów z Polski i całego świata m.in. ze Słowacji, Niemiec, Ameryki, Kanady a nawet Filipin. Dodatkowo wszystkie nabożeństwa transmitowane będą na stronie internetowej bazyliki za pośrednictwem Radia i TV Miłosierdzie. Więcej na www.milosierdzie.pl.

Źródło:
;