Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Wspomnienia

Świętowanie beatyfikacji Jana Pawła II przed świątynią Opatrzności Bożej

Warszawiacy, którzy nie pojadą na beatyfikację Jana Pawła II do Rzymu, mogą spędzić 1 maja przy świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich, gdzie przez cały dzień trwać będą obchody uroczystości beatyfikacyjnych.

 

Już o godzinie 9.00 rozpocznie się Msza św. Pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego, a po jej zakończeniu wierni będą mogli obejrzeć na telebimie transmisję uroczystości beatyfikacyjnych z Watykanu. Dla zwiedzających otwarty będzie Panteon Wielkich Polaków.

Tuż po zakończeniu transmisji beatyfikacji z Watykanu ok. godz. 12.30 z pl. Piłsudskiego do Wilanowa przejedzie przystrojony biało-żółtymi kwiatami Papa Mobile. To replika samochodu, którym Jan Paweł II jechał w czasie pobytu w Warszawie w 1979 roku. Papa Mobile przejedzie Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, pl. Trzech Krzyży, Al. Jerozolimskimi, Belwederską, Sobieskiego i Al. Rzeczypospolitej. Samochód dla papieża został wykonany w 1979 roku wykorzystując podwozie Stara 660. Po pielgrzymce został rozebrany. Zrekonstruowano go w 2002 roku.

Od 12.30 zostanie otwarte także miasteczko dla dzieci ze specjalną ciuchcią papieską, dzięki której dzieci poznają historię życia i świętości papieża. Ciuchcia kursować będzie na odcinku Alei Rzeczypospolitej przy świątyni i zatrzymywać się na kolejnych „stacjach”, a dzieci otrzymają bilety, z których potem ułożą hasło końcowe. Kolejnym grupom, czekającym na przejazd kolejką, czas umili Teatr Lalkowy „Buratino” z Bydgoszczy, który przedstawi wierszowane scenki o Janie Pawle II.

O godz. 13.00 nastąpi odsłonięcie Wielkiego Portretu Jana Pawła II na portalu przed świątynią Opatrzności. Portret – wykonany na wzór obrazu beatyfikacyjnego – złożony jest ze 105 tys. Zdjęć nadesłanych z całej Polski i zza granicy. Portret waży 600 kg i mierzy 55 na 26 metrów.

W godz. 12.30-20.00 przed Świątynią Opatrzności Bożej odbywać się będą, w formie przewodnika po życiu papieża Polaka, projekcje filmów, dokumentów i koncertów papieskich poświęconych Janowi Pawłowi II.

O godz. 15.00 zostanie odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego.

W godz. 9.00-21.00 przy Świątyni rozstawiony będzie także Namiot Spotkania, a w nim m.in. planowane jest otwarcie wystawy poświęconej świętości Jana Pawła II - zaprezentowanych zostanie 10 powodów, dla których papież jest święty. Celem wystawy jest m.in. trwanie w postawie czynnego dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II.

Biuro prasowe znajdować się będzie w sali konferencyjnej nr 1 biura Centrum Opatrzności Bożej.

 

Źródło:
;