Imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty

Wydarzenia: Dzień Licealisty

Wspomnienia

Świeże kwiaty na grobie dziadka bł. Karola Wojtyły

W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych o świeże kwiaty na grobie Macieja Wojtyły na katolickim cmentarzu przy ul. Żywieckiej w Bielsku-Białej zatroszczyła się jak zwykle s. Jarosława Papierz CBM. Zakonnica Zgromadzenia Córek Bożej Miłości od 20 lat pielęgnuje miejsce spoczynku dziadka bł. Jana Pawła II.

 

Siostra przyznaje, że dwie dekady temu, gdy tu przybyła z Krakowa, grób był zaniedbany. – Wyglądał na opuszczony, zarośnięty. Ponieważ jestem taką miłośniczką dusz, zajęłam się tym grobem. Zaczęłam tu sadzić kwiaty – opowiada i zauważa, że gdy krząta się wokół grobu, zwraca uwagę innych. Niektórzy w ten sposób dowiadują się o przodkach papieża związanych z ziemią bialską.

Podkreśla, że coraz więcej bielszczan przychodzi na grób dziadka papieża Polaka. – Samo to, że jestem przy grobie, powoduje, że ludzie zatrzymują się i dziwią, pytają, co to za grób. Odpowiadam, że mam tu dziadka, a potem dodaję, że to także ich dziadek, nasz wspólny dziadek – mówi z uśmiechem zakonnica. Jest przekonana, że Karol Wojtyła, jeszcze zanim został papieżem, nie raz modlił się przy tym grobie.

70-letnia siostra zakonna co roku stara się, by w miejscu, gdzie pochowani są Maciej i Maria (druga żona) Wojtyłowie były świeże kwiaty. Znicze często zapalają wierni pobliskiej parafii Opatrzności Bożej, młodzież szkolna. Również niektórzy bielszczanie i turyści, pamiętający, że pochowani są tu przedstawiciele rodziny błogosławionego papieża, zatrzymują się na chwilę modlitwy.

Maciej Wojtyła pochodził z pobliskiego Czańca. Szybko opuścił wieś nad Sołą i przeniósł się do Lipnika na przedmieściach Białej, gdzie był krawcem. W 1878 roku ożenił się z Anną Przeczek, córką piekarza Franciszka i Marii z domu Hess. W 1879 roku przyszedł na świat ich syn Karol, ojciec papieża. Po śmierci pierwszej żony, Maciej ożenił się po raz drugi z Marią, która zmarła w 1917 roku. Z drugą żoną mieli córkę, Stefanię Adelajdę. Maciej Wojtyła zmarł 23 września 1923 roku w Lipniku. Został pochowany na cmentarzu parafialnym parafii pw. Opatrzności Bożej w Białej.

W Bielsku zmarł także brat Jana Pawła II – Edmund. W 1931 roku rozpoczął pracę w tutejszym Powszechnym Szpitalu Miejskim. Podczas epidemii szkarlatyny, pomagając chorym, zaraził się i zmarł. Początkowo był pochowany na cmentarzu katolickim w Bielsku, jednak później jego szczątki przeniesiono do grobowca rodzinnego Wojtyłów i Kaczorowskich na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

W samym Czańcu, z którego pochodzi również pradziadek Karola Wojtyły, grobów z nazwiskiem rodziny papieża jest bardzo dużo, jednak pochowane tu osoby nie są w większości z nim spokrewnione. Na tutejszym cmentarzu parafialnym istnieje natomiast pamiątkowy obelisk, na którym uwieczniono drzewo genealogiczne Wojtyłów. Linia rodowa zaczyna się od Macieja Wojtyły urodzonego w Czańcu w 1765 roku.

Źródło:
;