Imieniny: Wiktora, Cezarego

Wydarzenia: Światowy Dzień Powolności

Małopolska

Żołnierze budują mosty na Campus Misericordiae

 fot. Łukasz Kaczyński

Ponad 60 żołnierzy z 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego pracuje nad budową czterech mostów tymczasowych w Brzegach koło Wieliczki. Jeden z mostów jest już gotowy. Przeprawy mają zapewnić bezpieczeństwo pielgrzymom uczestniczącym w uroczystościach na Campus Misericordiae podczas Światowych Dni Młodzieży. Posłużą też jako drogi do poruszania się pomiędzy sektorami i jako ewentualne szlaki ewakuacyjne.

 

 

W ramach wsparcia inżynieryjnego Światowych Dni Młodzieży żołnierze 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego budują mosty tymczasowe z konstrukcji składanej DMS-65. Jest to drogowy most składany, przeznaczony do szybkiej i wielokrotnej budowy nowych i odbudowy zniszczonych przepraw. Cztery tymczasowe przeprawy powstają na Campus Misericordiae w Brzegach koło Wieliczki, na rzekach Zabawka, Serafa oraz Drwina.

Obecnie ukończony został jeden z mostów. Trzyjezdniowy obiekt powstał na rzece Serafa w miejscowości Kokotów pod Krakowem. Ma on 18 m długości i blisko 17 m szerokości.

W ramach zgrupowania zadaniowego Wojskowych Jednostek Odbudowy (WJO), dowodzonego przez ppłk. Piotra Pytla, zostanie zmontowane 336 metrów bieżących konstrukcji. Najszerszy z obiektów będzie miał siedem pasów jezdni o łącznej szerokości 40 metrów. Urządzone przeprawy mają zapewnić bezpieczeństwo pielgrzymom uczestniczącym w uroczystościach, a przede wszystkim sprawną ewakuację oraz bezpieczne przemieszczania się uczestników pomiędzy sektorami.

„Dzięki zaangażowaniu Wojskowych Jednostek Odbudowy 2. pułku inżynieryjnego w organizację ŚDM 2016 po raz kolejny mamy okazję doskonalić naszych specjalistów i zbierać nowe doświadczenia Warto zwrócić uwagę, że wsparcie inżynieryjne ŚDM 2016, jest największym przedsięwzięciem realizowanym przez Wojskowe Jednostki Odbudowy, od czasu ich sformowania” - informuje kpt. Justyna Murawska z 2. pułku inżynieryjnego w Inowrocławiu. Zakończenie prac planowane jest do 17 czerwca.

Zgrupowaniem, które buduje mosty pod Krakowem dowodzi ppłk Piotr Pytel. Nad technicznym aspektem zadania czuwa inżynier kpt. Justyna Murawska. 2. pułku inżynieryjnego w Inowrocławiu. To wchodząca w jego skład Wojskowa Jednostka Odbudowy odpowiada za realizację tego zadania z ramienia Wojska Polskiego.

Dodatkowo wojsko sprawdzi także teren Campusu Misericordiae pod względem przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, a także przygotuje maszty oświetleniowe z własnymi agregatami prądotwórczymi oraz ustawi trzy kontenerowe zestawy prądotwórcze o łącznej mocy 900 kW.

Żołnierze będą wspierać także zabezpieczenie medyczne ŚDM. Wojsko udostępni m. in. dwa śmigłowce do zabezpieczenia VIP-ów, dwa samoloty CASA C-295 M wraz z obsadą Zespołu Ewakuacji Medycznej, zestaw kontenerowo-namiotowy z 50 łóżkami szpitalnymi oraz możliwością leczenia i podtrzymywania funkcji życiowych pacjentów przygotowywanych do ewakuacji oraz 20 samochodów sanitarnych.Jednostki podległe dowódcy generalnemu wzmocnią także system obrony powietrznej, aby przeciwdziałać zagrożeniom terrorystycznym z powietrza.

Żołnierze będą także uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży. W dniu inauguracji ŚDM lotniczy zespół akrobacyjny "Biało-Czerwone Iskry" wykona przelot nad Błoniami Krakowskimi. Ponadto 750 żołnierzy z Polski i z zagranicy będzie uczestniczyło w duchowych wydarzeniach ŚDM. Organizacją ich udziału zajmie się Ordynariat Polowy Wojska Polskiego.

Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka odbędą się w dniach 26-31 lipca w Krakowie.

;