Imieniny: Wiktora, Cezarego

Wydarzenia: Światowy Dzień Powolności

Wspomnienia

Życie bł. Karola Wojtyły na fotografiach AFP

Do końca czerwca br. można oglądać na wadowickim rynku wystawę 100 zdjęć, ilustrujących życie i pontyfikat bł. Jana Pawła II. Oryginalne fotografie wykonali dziennikarze francuskiej agencji Agence France Presse. Inauguracja wystawy pt. "Błogosławiony Jan Paweł II w drodze do świętości" odbyła się 13 maja br. w 30. rocznicę zamachu na papieża.

 

Ustawione w centrum papieskiego miasta plansze ze zdjęciami zawierają m.in. archiwalne zdjęcia z lat młodości Karola Wojtyły, pochodzące ze zbiorów Muzeum Miejskiego. Kolejne fotografie przyszłego błogosławionego koncentrują się na okresie, kiedy był metropolitą krakowskim. Wśród wielu innych znalazła się tu też unikatowa fotografia z 1971 roku, z uroczystości 25-lecia kapłaństwa ks. Karola Wojtyły.

Na wielkoformatowych zdjęciach prześledzić można dzieje pontyfikatu papieża Polaka i przypomnieć sobie niektóre pielgrzymki Ojca Świętego. Są także zdjęcia z trzech wizyt w Wadowicach.

Wystawę zamykają obrazy czuwających wiernych w czasie śmierci Jana Pawła II, uroczystości pogrzebowych, a następne zdjęcia pokazują już Plac św. Piotra w dniu 1 maja br., kiedy Benedykt XVI beatyfikował najsłynniejszego obywatela miasta nad Skawą.

Podczas piątkowej inauguracji wystawy obecny był Emanuell Angley dyrektor AFP na Europę Środkowo-Wschodnią. Organizatorem ekspozycji jest wadowickie Muzeum Miejskie. Ekspozycji towarzyszy katalog wraz z kalendarium życia bł. Jana Pawła II przygotowany przez Marcina Witkowskiego, historyka z Muzeum Miejskiego.

Źródło:
;