Imieniny: Doroty, Bogdana, Pawla

Wydarzenia:

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński

W wigilijny wieczór przy ul. Franciszkańskiej 4 uroczyście otwarto Żywą Szopkę. Wspólne radosne kolędowanie, niezwykła inscenizacja narodzin Chrystusa oraz żywe zwierzęta radujące i dzieci i dorosłych – tak w skrócie można opisać początek wydarzenia, które stało się nieodłącznym elementem krakowskich obchodów świąt Bożego Narodzenia.

 

Żywą Szopkę, która rok rocznie gromadzi setki krakowian i turystów, rozpoczęły jasełka w wykonaniu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie. Tuż po nich zebranych na placu przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich powitał kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski przybliżył zebranym historię organizowania żywych szopek oraz złożył świąteczne życzenia, zwłaszcza pokoju ducha w niespokojnych czasach oraz odwagi pójścia za Chrystusem.

„Życzę Wam, abyście patrząc na tę szopkę przeżyli dużo radości, pogody ducha. Bo to jest potrzebne, by iść przez życie śmiało. Pamiętajmy, że mamy iść tak jak pasterze, którzy posłani przez aniołów poszli zobaczyć Chrystusa, a potem Go głosili. I to jest także nasze zadanie” – powiedział przybyłym hierarcha.

Osoby obecne w wigilijny wieczór na Franciszkańskiej przyznały, że Żywa Szopka to inicjatywa, której nie można opuścić w grafiku świątecznym. „Widziałam lamę i osiołka. A także małego Jezuska na scenie, którego wszyscy radośnie witali – pasterze, aniołowie i królowie” – opisała mała Oliwia z Krakowa. Franciszkańska inicjatywa gromadzi także zagranicznych gości. „Przyjechaliśmy z Ameryki Południowej odwiedzić rodzinę. Mam dzieci, które od lat tam mieszkają, więc stwierdziłam, że to niepowtarzalne miejsce, żeby im przybliżyć piękno polskich tradycji bożonarodzeniowych” – powiedziała Dagmara Wyskiel z Chile.

Szopka na ul. Franciszkańskiej będzie otwarta w dniach 25-26 grudnia. Gościem specjalnym tegorocznej Żywej Szopki będzie bp Grzegorz Ryś, który w I dzień świąt przybliży zebranym tajemnicę Bożego Narodzenia w perspektywie miłosierdzia. Przed Oknem Papieskim z repertuarem kolędowym wystąpią bracia franciszkanie, Folk Kapela Góralska Hora, Maria Krawczyk i Małe Ważne Sprawy z Krakowa oraz Grupa Uwielbienia z Warszawy.

Występy muzyczne i jasełka będą się rozpoczynać w oba dni o godzinie 14:00 i potrwają do około 18:00. Szczegółowe informacje o programie dostępne są na stronie internetowej www.szopka.franciszkanska4.pl.

Tradycja franciszkańskiej szopki sięga XIII w., kiedy św. Franciszek w miasteczku Greccio chciał odtworzyć dla wiernych atmosferę betlejemskiej nocy poprzez inscenizację z udziałem żłobu, siana oraz woła i osła. W Krakowie po raz pierwszy szopkę ze zwierzętami zorganizowano w 1991 roku.

Źródło:
;