Imieniny: Eryka, Feliksa, Jana

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Muzeów

Skarby Kościoła

„Ławra Kijowsko-Peczerska – święte miejsce Ukrainy” do zobaczenia w Wieliczce

 fot. Materiały prasowe

Wystawa fotograficzna „Ławra Kijowsko-Peczerska – święte miejsce Ukrainy” prezentowana jest w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka na III poziomie kopalni soli do 31 sierpnia 2015 r.

 

Ławra Kijowsko-Peczerska to największy, a zarazem najważniejszy klasztor prawosławny na Ukrainie, będący jej bijącym duchowym sercem. Zajmuje powierzchnię 27 ha, na której stoi ok. 140 obiektów. Powstała w 1051 roku wkrótce po przyjęciu przez kraj chrztu. Stanowi kolebkę ukraińskiej sztuki, literatury, narodowej historiografii i architektury sakralnej. Powstał tu pierwszy szpital i uniwersytet wschodniosłowiański - Akademia Kijowsko-Mohylańska, a założona w XVII w. drukarnia była najsłynniejszą w świecie prawosławnym.

Nazwa monastyru wywodzi się od słowa „peczera” czyli pieczara, gdyż tutejsza wspólnota zakonna, której przewodzili założyciele, święci Antoni i Teodozy, mieszkała w wydrążonych przez siebie celach-pieczarach. Dwa podziemne kompleksy monastyczne stały się potem miejscem pochówku i kultu 120 świętych peczerskich.

Na unikatowy zespół architektoniczny Ławry składają się budowle powstałe od XI do XX wieku wyodrębnione w dwa zespoły: Ławrę Dolną z pieczarami (obecnie miejsce kultu i siedziba Metropolity Kijowskiego) oraz Ławrę Górną (pełni funkcje muzeum). Zbiory muzealne liczą ponad 70 tysięcy eksponatów, w tym unikatowe przedmioty z okresu XI-XVIII w. związane z wielkimi postaciami historycznymi.

Ławra Kijowsko Peczerska została wpisana na listę Dziedzictwa UNESCO w 1990 r. Warto przypomnieć, że na Liście tej znajduje się także Kopalnia Soli w Wieliczce od 1978 r. oraz Zamek Żupny od 2013 r.

Wystawa została udostępniona przez Narodowy Kijowsko-Peczerski Rezerwat Historyczno-Kulturowy. Prezentuje współczesne i dawne fotografie zabytków Ławry Kijowsko-Peczerskiej: panoramę Ławry, Cerkiew nadbramną Świętej Trójcy, Wielką Dzwonnicę, Sobór Zaśnięcia Matki Boskiej, drukarnię, Cerkiew Wszystkich Świętych, Cerkiew Zbawiciela na Berestowie, Cerkiew Trapezną pod wezwaniem św. Antoniego i Teodozego, oraz  Ławrę Dolną (Bliskie i Dalekie Pieczary).

Można ją zwiedzać do 31.08.2015 r. w ekspozycji Muzeum na III poziomie kopalni soli w ramach biletu do zwiedzania kopalni lub 23 sierpnia o godz. 15.45 w ramach specjalnego zwiedzania (koszt 9 zł).  Rezerwacja i informacja: 12 289 16 14.

;