Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Watykan

„Bliskie Szkoły” - kongres w Watykanie

 fot. twitter.com

W Watykanie trwa czwarty światowy kongres projektu edukacyjnego „Scholas Occurrentes” – czyli w wolnym tłumaczeniu „Bliskie Szkoły” – którego celem jest szeroko pojęta współpraca placówek wychowawczych.

 

„Scholas Occurrentes” zapoczątkowano w Buenos Aires z inicjatywy kard. Jorge Bergoglio i obecnie stanowią one międzynarodową sieć wymiany programów z zakresu sztuki, sportu i techniki. W zakończeniu spotkania weźmie udział Ojciec Święty, a wydarzenie będzie transmitowane w internecie dla uczniów i nauczycieli biorących udział w tej inicjatywie. Zasadę funkcjonowania „Scholas Occurrentes” wyjaśnia ich dyrektor José Maria del Corral:

„Szkoły działają w czterech kierunkach. Pierwszy z nich nazywa się «Linią oliwki», bo drzewo oliwne przedstawia kulturę pokoju. Do tego właśnie nawiązał kard. Jorge Bergoglio, gdy jako arcybiskup Buenos Aires wraz ze zwierzchnikami innych religii zasadził na Plaza de Mayo oliwkę. Oznacza to krzewienie wartości wśród ludzi na całym świecie. Drugi kierunek to «szkoła obywatelska», aby młodzi ze zwykłych mieszkańców stawali się obywatelami. Polega na konkretnym półtoramiesięcznym doświadczeniu w obrębie klasy, by nauczyć się dzielić z innymi własne problemy. Trzeci kierunek dotyczy poznawania różnych projektów, które powstają w izolacji, by je potem scalać, dzielić się nimi i wzmacniać przez synergię. I wreszcie czwarty kierunek to budowanie «auli inkluzji», czyli wspólnej przestrzeni, w której dzięki technologii każdy znajdzie swoje miejsce”.

„Scholas Occurrentes” obejmuje partnerstwo szkół publicznych i prywatnych, w tym także wyznaniowych. Aktualnie w inicjatywie tej uczestniczy ok. 400 tys. placówek wychowawczych na całym świecie.

Źródło:
;