Imieniny: Joanny, Zuzanny

Wydarzenia: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Kulturalnie

„Cykl Biblijny” w Muzeum Archidiecezjalnym Kard. Karola Wojtyły

 fot. Fra3.pl

Do końca sierpnia w Muzeum Archidiecezjalnym Kard. Karola Wojtyły w Krakowie można oglądać „Cykl Biblijny” norweskiego malarza Håkona Gullvåga. Każdemu dziełu towarzyszy cytat z Pisma św., co sprawia, że zwiedzanie może stać się wyjątkową modlitwą osobistą.

 

Obrazy z „Cyklu Biblijnego” powstały w 2005 r. z inicjatywy biskupa i dziekana Katedry Nidaros w Trondheim, którzy wraz z dyrektorem lokalnej pracowni katedralnej, poprosili Håkona Gullvåga, wybitnego norweskiego twórcę nowoczesnej sztuki sakralnej, o stworzenie kompletnego cyklu biblijnego. Prace w formie wielkoformatowych obrazów na płótnie miały tworzyć jednolitą przestrzeń sacrum z witrażami katedralnymi z początku XX w.

„Są to obrazy przez niego w jakiś sposób przemyślane, przemodlone, przetworzone i uwiecznione na płótnie. Trzeba powiedzieć, że cykl ten jest cyklem przejmującym. Faktycznie zmusza do refleksji i zastanowienia. Bowiem to nie tylko przedstawienie, ale wciągniecie widza w atmosferę, która otacza dane zjawisko” – opisał wystawę ks. dr Andrzej Nowobilski, dyrektor krakowskiego Muzeum Archidiecezjalnego.

W ramach cyklu można podziwiać obrazy uwieczniające m.in. stworzenie świata, upadek człowieka, życie Chrystusa, Ostatnią Wieczerzę, zmartwychwstanie Jezusa czy zwycięskiego Agnus Dei. Na płótnach dominuje ruch, którego artysta używa zarówno jako parafrazy, jak i środka dramatycznego wzmocnienia siły wyrazu. „Spotkanie z tego typu malarstwem – wielkopłaszczyznowym – robi wrażenie. Wciąga widza w kontemplację, rzekłbym nawet w stan modlitewny” – podkreślił ks. Nowobilski.

Wystawa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem – z dnia na dzień odwiedza ją coraz więcej osób. „Cykl Biblijny” Håkona Gullvåga przy Kanoniczej 19-21 w Krakowie można oglądać od wtorku do piątku w godz. 10:00-16:00, a w sobotę i niedzielę w godz. 10.00-15.00.

Projekt jest realizowany przez Muzeum Archidiecezjalne Kard. Karola Wojtyły w Krakowie, Urząd Miasta Krakowa oraz Ambasadę Królestwa Norwegii w ramach współpracy partnerskiej miast Krakowa i Trondheim.

Źródło:
;