Jan Paweł II na dziś
„Drogowskazy do świętości”
Jedną z form uczczenia kanonizacji papieża Jana Pawła II jest zorganizowana w Krakowie gra miejska „Drogowskazy do świętości”. Ta stosunkowo nowa forma rozgrywki została wykorzystana przez Instytut Dialogu Międzykulturowego i Katolickie Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, by przybliżyć wszystkim chętnym krakowski okres życia Jana Pawła II.
Choć Karol Wojtyła na świat przyszedł i wychował się w Wadowicach, to w Krakowie rozpoczęło się jego życie kapłańskie. To w mieście Kraka pełnił także godność arcybiskupa i wreszcie, już jako głowa Kościoła, często tutaj wracał. Chcemy, by wszyscy uczestnicy na nowo odkryli punkty na mapie Krakowa, które są związane z Ojcem Świętym. Odwiedzenie tych miejsc to także sposób na przybliżenie nauki Jana Pawła II – mówi Katarzyna Kucik, współorganizatorka wydarzenia. Dziś swoje podwoje otworzy, na potrzeby gry, seminarium duchowne, czy Katedra na Wawelu.
Uczestnicy Gry Miejskiej zapoznają się z instrukcją
Mimo niepewnej pogody, przed Pałacem Biskupów (gdyby ktoś pytał, to Franciszkańska 3 – Jan Paweł II) o godzinie 15 zjawiła się pokaźna grupa uczestników. Pojawili się ludzie w różnym wieku, ale zdecydowanie przeważali uczniowie i rodzice z maluchami. Ksiądz na religii powiedział, że będzie dobra zabawa, więc przyszłam - wyznaje jedna, na oko ośmioletnia, uczestniczka. Córka nas tutaj wyciągnęła, a my uznaliśmy, że to dobra okazja do przypomnienia sobie spuścizny papieża – deklarują rodzice dziewczynki. Podobne powody uczestnictwa w zabawie podają także rodzice czteroletniego Jasia – To taka przyjazna dla dzieci forma opowiedzenia o wielkim Polaku i tym, co zrobił dla nas. Sam chłopczyk przyznaje, że chce się pouczyć o Janie Pawle II w czasie spaceru z mamą i tatą.
Uczestnicy, zarówno indywidualni, jak i grupowi, zostali zaopatrzeni w specjalne teczki i emblematy z podobizną Jana Pawła II. W teczkach znajdowała się mapka, na którą musieli nakleić cytaty. Poszczególne fragmenty z wypowiedziami świętych należało zdobyć w sześciu wyznaczonych punktach (Katedrze na Wawelu, Bazylice Mariackiej, Seminarium Duchownym, Kolegiacie św. Anny, Kurii Metropolitalnej i Bazylice św. Floriana) i umieścić na „planszy”. Kolejność była dowolna, ale wprowadzono ograniczenie czasowe. Gra kończyła się o godzinie 19. Spośród tych, którzy o 19 zameldowali się na mecie (ponownie pod Oknem Papieskim) i w swoich teczkach mieli komplet cytatów, rozlosowano atrakcyjne, okolicznościowe nagrody.
Uczestnicy zabawy pod Katedrą Wawelską