Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila

Wydarzenia:

Film

„Lourdes. Kamil kręci film.”

 fot. Materiały prasowe

Film „Lourdes. Kamil kręci film.” powstał podczas pielgrzymki Zakonu Maltańskiego do Lourdes. Kamil Cierniak, Paulina Guzik i Jakub Stoszek spędzili wiele dni na rozmowach z pielgrzymami. W piątek odbędzie się premiera ich niezwykłego filmu, przedstawiającego potęgę wiary, piękno miłości i miłosierdzie w najczystszej postaci. To pierwszy film w Polsce opowiadający o maltańskiej pielgrzymce do Lourdes.

 

„Lourdes. Kamil kręci film.” to reportaż, który stworzyła ekipa filmowa, na co dzień pracująca w JP2TV przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Kamil Cierniak, który jako reporter przemierzał uliczki Sanktuarium w Lourdes na swoim wózku elektrycznym. Jakub Stoszek mający oczy wokół głowy, aby znaleźć najpiękniejsze kadry. I dr Paulina Guzik, nieoceniona pomoc merytoryczna i reporterska, redaktor naczelna JP2TV.

Film to zapis kilku dni pielgrzymki Zakonu Maltańskiego do Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes, drugiego co do wielkości, największego sanktuarium maryjnego na świecie. Dzięki objawieniom, od ponad 150 lat, co roku odwiedza je miliony pielgrzymów. „Lourdes. Kamil kręci film.” to niezwykła wędrówka przez najbardziej wyjątkowe miasto południowej Francji. To tu, u podnóża Pirenejów, świętość łączy się z przyziemnymi problemami.

Kamil, cierpiący od urodzenia na zanik mięśni, wcielił się w rolę reportera. Dodatkowo, film wzbogacają kadry jego autorstwa. Na wózku elektrycznym Kamila zainstalowano małą, sportową kamerę GoPro. Ten prosty zabieg wzbogaca kadry i pokazuje Lourdes z zupełnie innej perspektywy. Takiej z jakiej ogląda je wielu podopiecznych.

Film powstał w koprodukcji z TVP3 Kraków. Wyjazd do Lourdes ekipy JP2TV był możliwy dzięki pomocy Fundacji św. Jadwigi Królowej przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie i Fundacji Związku Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska”.

Premiera filmu „Lourdes. Kamil kręci film” odbędzie się w piątek 20 maja, o godzinie 17:30 w Hotelu Polskim na ul. Pijarskiej 17 w Krakowie. Film zostanie wyemitowany w TVP3 Kraków i TVP1 odpowiednio 26 i 29 maja.

;