Jan Paweł II na dziś
„Nie lękajcie się być świętymi. To jest testament świętego Papieża""
Tymi słowami zwrócił się dziś do wiernych zgromadzonych w Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz. W trakcie Mszy św. sprawowanej z okazji XIV Dnia Papieskiego metropolita krakowski podkreślał, że wszyscy byliśmy świadkami świętości Papieża Polaka.
Wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II zaznaczył, że fascynująca osobowość Ojca Świętego wciąż nie przestaje być przedmiotem naszej refleksji i zadumy, choć od jego śmierci mija już przecież dziesiąty rok. Jak dodał, o świętym Papieżu napisano już wiele ksiąg, zebrano też obszerną dokumentację dotyczącą jego dokonań i nauczania. - Duchowe dziedzictwo Jana Pawła II nie zostało zamknięte w kościelnych archiwach i bibliotekach. On nadal przemawia, inspiruje, wskazuje drogę. On nadal, i to w sposób znaczący, jest obecny w życiu Kościoła wielkiej wspólnoty zmartwychwstałego Pana - podkreślał kard. Dziwisz.
Po śmierci Jana Pawła II - mówił metropolita krakowski - uświadomiliśmy sobie wyraźnie, że przecież żył pośród nas i służył nam człowiek święty. Żył pośród nas i służył nam człowiek ośmiu Błogosławieństw. - Jego świętość wyraziła się przede wszystkim w tym, że całe jego życie zanurzone było w Bogu. To był człowiek modlitwy. Modlitwa pozwalała mu patrzeć na świat szerzej i głębiej - podkreślał hierarcha.
Zdaniem kard. Dziwisza świętość Jana Pawła II wyraziła się również w jego służbie Kościołowi i światu. Pozostawił nam świadectwo człowieka głoszącego żarliwie Ewangelię, docierającego do najdalszych zakątków naszej planety, podejmującego ważne dla Kościoła decyzje, inspirujące innych do większej miłości i służby. Sam też zachęcał nas do świętości. - Jego programowe słowa: „Nie lękajcie się!”, trzeba także odnieść do świętości: Nie lękajcie się być świętymi. To jest testament świętego Papieża!
Metropolita krakowski przekonywał również, że świętość powinna znajdować swój wyraz w naszych osobistych postawach i zachowaniach, w miłości Boga i bliźniego. Ale ideał świętości powinien również kształtować styl i klimat naszych rodzin i środowisk, naszego życia społecznego i politycznego. Oznacza to nieustanne nawracanie się i walkę z osobistymi i zbiorowymi wadami, szczególnie z niechęcią wobec inaczej myślących. - Odpowiedzialni za życie społeczne i polityczne powinni wychodzi na rozstaje dróg, aby – niczym ewangeliczni słudzy – szukać zwłaszcza ludzi biednych, pozbawionych przywilejów, potrzebujących pomocy solidarnego społeczeństwa, rozkładającego bardziej sprawiedliwie ciężary na barki obywateli.
Na koniec kard. Dziwisz przypomniał również, że z Dniem Papieskim łączy się ściśle inicjatywa Dzieła Nowego Tysiąclecia, wspierająca edukację tysięcy ubogich młodych Polek i Polaków. Gorąco apelował też o wsparcie dzieła modlitwą i hojną ofiarą, bo jak podkreślał liczy się każda złotówka, każdy odruch serca. Przykład tego dał zaś nam sam Jan Paweł II. - Nie zapomnę nigdy ubóstwa, które praktykował w Krakowie jako metropolita. Rozdawał to, co otrzymywał. Wspierał materialnie studentów, a także ludzi nauki i kultury w trudnych czasach, i czynił to z największą dyskrecją. Miałem przywilej być pośrednikiem w tych sprawach - mówił purpurat.