Imieniny: Laury, Marcjana, Alberta

Wydarzenia: Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszami

Książka

„Niezapomniany"- nowa książka o Janie Pawle II

 fot. Adam Wojnar

To barwna opowieść o niestrudzonym nauczycielu wiary, pielgrzymie i świętym. Wierny i żywy portret Jana Pawła II. Mowa o książce pt." Niezapomniany" - autorstwa Włodzimierza Rędziocha. Niezwykłą publikację zaprezentowano 26 marca w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

"Niezapomniany" to owoc współpracy Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach oraz Wydawnictwa Rafael. To cykl 22 krótkich wywiadów z  przyjaciółmi i bliskimi współpracownikami papieża Polaka.  Spisał je mieszkający w Rzymie Włodzimierz Rędzioch, watykanista,  wieloletni korespondent m.in.  "L' Osservatore Romano", "Niedzieli"  i "Vatican Insider".

- Jako ludzie często zapominamy, o naszych dziadkach, o historii Polski. Niektórzy chrześcijanie zapomnieli nawet o Jezusie, a Polacy o Janie Pawle II, dlatego jako Muzeum Papieża Polaka tą publikacją chcemy powiedzieć, że my nie chcemy zapominać  - mówił dyrektor  placówki - ks. Dariusz Raś.

Rozmówcy Wojciecha Rędziocha również nie zapomnieli, a o zmarłym 10 lat temu papieżu mówią wciąż jak o żyjącym. Zachwyca zwłaszcza otwierające książkę świadectwo Benedykta XVI, papieża seniora, który łamie silentium i szczerze opowiada o swojej współpracy z byłym przełożonym. Jak podkreślał Wojciech Rędzioch bez tak bliskiego współpracownika Jana Pawła II publikacja byłaby niepełna.

- Gdy książka była już prawie gotowa do druku ośmieliłem się napisać do emerytowanego papieża z prośbą o wywiad. Po kilku tygodniach refleksji stało się coś co wydawało się niemożliwe - Benedykt XVI wyraził zgodnę i zlecił mi przygotowanie pytań. To bardzo osobisty wywiad, przebija z niego wielka sympatia do Jana Pawła II  - opowiadał watykanista.

Co ciekawe, wywiadu papież senior udzielił po niemiecku,  bo jak tłumaczył papieski sekretarz abp Georg Gaenswein ojczystego języka Benedykt XVI używa prawie tylko i wyłącznie wtedy,  gdy chce  powiedzieć coś prosto z serca.

Wśród rozmówców autora, obok Benedykta XVI znaleźli się min.: kard. Angelo Amato, kard. Tarcisio Bertone, Renato Buzzonetti, kard. Andrzej Deskur, kard. Stanisław Dziwisz, Arturo Mari, kard. Stanisław Nagy, Joaquin Navarro Valls czy  Wanda Półtawska. Osobliwe miejsce zajmują też rozmowy z dwiema uzdrowionymi przez Jana Pawła II kobietami: siostrą Marie Simon - Pierre Normand i Floribeth Morą Diaz.

- Każdy z tych wywiadów to swoisty koncentrat myśli ludzi najbliżej związanych z Janem Pawłem II. Wybór był bardzo trudny, bo nie chciałem, by jakiekolwiek pytania się  powtarzały, dochodzą mnie jednak sygnały, że książkę czyta się bardzo dobrze - zapewniał Wojciech Rędzioch.

Uznania nie krył również wieloletni sekretarz Ojca Świętego - kard. Stanisław Dziwisz. Zdaniem hierararchy, wielu z nas ma naprawdę wielkie szczęście, że żyło w czasach pontyfikatu Jana Pawła II. Dziś też bardziej niż choćby 10 lat temu staramy się zgłębiać jego spuściznę.

- Ten tytuł bardzo mi się podoba, we Włoszech książka zatutułowana jest inaczej: "Papież, który nie umiera".  To nasze spotkanie świadczy o tym, że Jan Paweł II wciąż żyje, choć już w inny sposób a ludzie żyją z nim na nowo odkrywając go i umacniając się jego myślą - zakończył metropolita krakowski.

Książka do nabycia w dobrych księgarniach katolickich, domu wydawniczym "Rafael" oraz Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach.

Źródło:
;