Imieniny: Wandy, Zenona

Wydarzenia: Dzień Ojca

Zdrowie

„OnkoRejs – wybieram Życie!” wypływa 14 maja

 fot. onkorejs.pl

14 maja 2016 r. załoga OnkoRejsu wypłynie Zawiszą Czarnym w rejs po Bałtyku, by dać nadzieję chorym i promować badania profilaktyczne.

 

Prawie 30 osób po przejściach onkologicznych oraz ze stwardnieniem rozsianym wypłynie w rejs o nazwie „OnkoRejs – wybieram Życie!”. Są w różnym wieku, są rodzicami, niektórzy już dziadkami, kobiety i mężczyźni. Stworzyli załogę, która biorąc udział w rejsie, chce dodać nadziei i siły osobom będącym w trakcie leczenia oraz promować badania profilaktyczne.

Załoga popłynie w rejs, pokazując, że można żyć z chorobą i dokonywać rzeczy, które nie są łatwe nawet dla człowieka w pełni zdrowego, że można pokonywać własne słabości, chorobę i czerpać radość z każdego dnia. Załoganci, podkreślając jak ważna jest profilaktyka, dowiodą, że rak to nie wyrok i można go wyleczyć, jeśli jest odpowiednio szybko zdiagnozowany.

Żeglowanie jest bardzo podobne do procesu leczenia chorób onkologicznych. Tak samo w sytuacji, gdy chory dowiaduje się, że ma nowotwór jak i w sytuacji, gdy pierwszy raz wsiada na jacht, nie wie, jak zachowa się jego organizm, nie wie, czy strach go nie sparaliżuje. Nie wie, czy będzie miał chorobę morską. Wie, że nie może się poddać. Nawet podczas sztormu i najgorszej chemioterapii nie może odpuścić. Musi walczyć dalej. Po pełnomorskim rejsie, mając świadomość tego co przeżyła, osoba chora ma poczucie, że ze wszystkim sobie poradzi.

"Onkorejs – Wybieram życie!" jest nie tylko rejsem do Kłajpedy. Jest ideą wokół, której powstała cała społeczność wspierająca uczestników Onkorejsów. Załoganci - osoby po przejściach nowotworowych - wspólnie prowadzą stronę internetową www.onkorejs.pl oraz fanpage www.facebook.pl/onkorejs, organizują wiele inicjatyw. Dzięki pracy na rzecz wspierania innych chorych, popularyzacji badań profilaktycznych, szukania sponsorów, współpracy z mediami następuje ich aktywizacja. Osoby chore czytające historie uczestników rejsów, wspierające ich i angażujące się w ich działalność, widzą, że osoby chore też mogą realizować duże i małe wyzwania, że mogą żyć normalnie i cieszyć się życiem. Dzięki temu zyskują nadzieję, że oni też tak mogą i że pokonają raka. Dzięki OnkoRejsowi zwiększa się także liczba osób, które wykonują badania profilaktyczne.

Prognozuje się, że w 2020 roku, na raka chora będzie co trzecia osoba. Dlatego tak ważne jest podjęcie wątku profilaktycznego. Stąd częścią projektu jest przeprowadzenie serii badań przez ambasadorkę, będącą uosobieniem osoby zdrowej, która uwrażliwia opinię publiczną na to, jak ważna jest profilaktyka prozdrowotna i jak wielu chorobom można zapobiec, jeśli badamy się regularnie.

Ambasadorką najbliższego rejsu jest aktorka Jolanta Mrotek. Przebada się profilaktycznie, wykonując serię badań takich jak: morfologia, cytologia, USG jamy brzusznej, USG/mammografia piersi, USG ginekologiczne, USG tarczycy. Badania będą dokumentowane oraz relacjonowane.  Jolanta Mrotek, oprócz włączenia się w inicjatywę jako ambasadorka, śpiewała także charytatywnie koncerty, podczas których  prowadzone były  zbiórki na organizację rejsu.

Asystować załodze Zawiszy Czarnego będzie S/Y NEST, żaglowiec Ośrodka Żeglarskiego Akademii Morskiej w Gdyni. Oba żaglowce wypłyną z Gdyni do Kłajpedy 14 maja. Powrót zaplanowany jest na 21 maja 2016 r.  To będzie już trzecie żeglowanie zorganizowane przez Fundację.

Źródło:
;