Imieniny: Anieli, Petroneli

Wydarzenia: Dzień Bociana Białego

Małopolska

 fot. Materiały prasowe

Wydarzenie „Pamiętaj z nam” to zachęta do pamięci o czasach II wojny światowej kierowana przez trzy oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa: Ulicy Pomorskiej, Apteki pod Orłem i Fabryki Emalia Oskara Schindlera.

 

W tym roku „Pamiętaj z nami” potrwa aż trzy dni: od 9 do 11 kwietnia. Podczas pierwszych dwóch – w czwartek i w piątek – odbędzie się konferencja „Miejsce po – miejsce bez”. „Poruszymy podczas niej mocno powiązany z II wojną światową temat utraty, znikania i konsekwencji braku. Poszukamy odpowiedzi na pytania o to, jak i czy nasze społeczeństwo poradziło sobie z pustką powstałą po zniknięciu części jej obywateli, tradycji, miast” – zapowiadają organizatorzy.

Na sobotę w godzinach 13.30–15.30 zaplanowano spacer „My tu też żyliśmy – życie codzienne w getcie krakowskim”. „Dzięki spacerom edukacyjnym znowu spojrzymy na krakowskie getto, działania konspiracyjne w czasie wojny w Krakowie i postać Oskara Schindlera” – zapowiada MHMK dodając, że elementem wydarzenia będzie także spotkanie ze świadkiem historii, panem Romanem Heilem, synem komendanta Szarych Szeregów w Krakowie, harcmistrza Edwarda Heila. Do sali edukacyjnej Apteki pod Orłem organizatorzy zapraszają na degustację potraw przygotowanych według okupacyjnych receptur.

W sobotę odbędzie się także trzecia edycja „Biegu Pamięci”. Biegacze zmierzą się, tak jak w latach ubiegłych, na dystansie 5 kilometrów – na trasie prowadzącej od ul. Pomorskiej do placu Bohaterów Getta.

O godz. 20.30 w Fabryce Emalia Oskara Schindlera przy ul. Lipowej 4 odbędzie się finał wydarzenia. „Zaprezentujemy wówczas archiwalny nakręcony przez żołnierza AK Tadeusza Franiszyna ukrytą kamerą film przedstawiający dawny obóz w Płaszowie. Do tego obrazu został skomponowany utwór, który zostanie zagrany na żywo. Wierzymy, że to połączenie niemego filmu ze współczesną muzyką nada pamięci o obozie nowy wymiar – a może po prostu dla wielu tę pamięć obudzi” – zachęcają do udziału organizatorzy „Pamiętaj z nami 2015”.

11 kwietnia 2015 roku do oddziałów MHK: Fabryka Emalia Oskara Schindlera (9.00–20.00), Apteka pod Orłem (9.00–20.00), Ulica Pomorska (10.00–20.00) – wstęp wolny dla zwiedzających indywidualnie. Rezerwacja miejsc: www.bilety.mhk.pl lub Centrum Obsługi Zwiedzających, tel.: 12 426 50 60,info@mhk.pl.

Źródło:
;