Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Pod oknem

„Pieta Smoleńska” w Sanktuarium św. Jana Pawła II

 fot. Materiały prasowe

Kustosz Sanktuarium Świętego Jana Pawła II oraz Społeczny Honorowy Komitet na rzecz powstania Piety Smoleńskiej w Krakowie zapraszają na Mszę św. w intencji ofiar Katynia i Smoleńska, po której nastąpi odsłonięcie i poświęcenie „Piety Smoleńskiej”. Uroczystość odbędzie się w sobotę 14 listopada o godz. 12.00 w Kościele Górnym papieskiego Sanktuarium. Od tego momentu pieta eksponowana będzie w jednej z krucht wejściowych do Kościoła Dolnego.

 

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W uroczystości wezmą udział m.in. członkowie rodzin ofiar, które zginęły w katastrofie smoleńskiej.

Pietę Smoleńską zaprojektował artysta rzeźbiarz Piotr Suchodolski. Przedstawia postać Matki Bożej trzymającej na kolanach ciało swego Syna, zawinięte w biały całun pokryty plamami krwi. Pietę odlano z aluminium, czyli materii poszycia samolotów. „Na to dopiero nakładane będą polichromie w szarościach z ciemnym grafitem. Kolor powinien być bliski barwom całunu z krwistymi plamami. Nie widzimy twarzy Chrystusa, jest zawinięty w całości, bo mamy do czynienia z symbolem poświęconym wszystkim, którzy zginęli w Smoleńsku - tłumaczy P. Suchodolski.

Na Pietę Smoleńską złożyli się mieszkańcy Krakowa w latach 2013-2014 podczas kwest na cmentarzach i koncertach.

Źródło:
;