Imieniny: Waltera, Bonifacego, Walerii

Wydarzenia: Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Życie

„Proszę, prześlij dalej!”

 fot. YouTube.com

Film pro-life zrealizowany przez żelechowski oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zajął pierwsze miejsce w konkursie „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Sukces cieszy tym bardziej, że „Szturm” w drodze na podium pokonał 1,5 tys. konkurencyjnych prac!

 

Niespełna 15-minutowy film przedstawia historię bardzo młodych ludzi, którzy mają zostać rodzicami. Nieplanowana ciąża przewraca uporządkowany świat dziewczyny do góry nogami. Jedynym wyjściem z patowej sytuacji wydaje się… aborcja. Kiedy jednak ma już umówiony zabieg, z modlitewnym szturmem do nieba w intencji nienarodzonego dziecka startują znajomi młodej mamy i jej przyjaciele. Jaki jest skutek ich wiary i zaangażowania? Obraz wieńczy kadr ukazujący spacerujących w zimowej scenerii młodych rodziców w towarzystwie kilkuletniej córki.

Układ z Panem Bogiem

Pytana o pomysł na opowiedzianą w filmie historię, reżyser Natalia Żak nie ukrywa, że koncepcja zrodziła się poniekąd sama. - Wszystko zaczęło się mniej więcej w połowie stycznia. Kilka dni po cotygodniowym spotkaniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, podczas którego poruszana była m.in. kwestia wzięcia udziału w konkursie, późnym wieczorem dostaliśmy na naszego fanpage’a na facebooku wiadomość o treści: „Proszę o przekazanie prośby o gorącą modlitwę za moją koleżankę, która jutro, o 7.00 rano, ma dokonać aborcji. Proszę, prześlij dalej!” - wspomina, nie ukrywając, iż odczytana informacja stała się pierwszym impulsem do nakręcenia filmu. - Wiadomo było, że jego najważniejszym momentem powinno być przesłanie wiadomości z prośbą o modlitwę i ukazanie dalszych skutków modlitewnego „szturmu”. Niestety, nic konkretnego nie przychodziło mi do głowy, a termin wysyłania prac zbliżał się nieubłaganie. Wtedy też zdecydowałam się na radykalny krok - układ z Panem Bogiem - sygnalizuje N. Żak, zdradzając, iż powiedziała Mu, że jeżeli chce, by film powstał, niech „podsunie” jej przewodnią myśl, ideę... Jeśli nie - wraca do przygotowań do egzaminów! - Nie minęło pół godziny, a pomysł na scenariusz się wyklarował. Stało się więc jasne, że film musi powstać - podsumowuje.

Podkład pod łańcuszek

Nauczona doświadczeniem zeszłorocznego montażu filmu „Mama” reżyser - jak sama przyznaje - wiedziała, że potrzebuje bardziej zaawansowanego programu niż stary poczciwy Windows Movie Maker. - Dlatego też po wcześniejszej akceptacji mojego pomysłu przez zarząd KSM zaczęłam szukać programu pozwalającego na dodawanie jednocześnie kilku ścieżek dźwiękowych. I tak po kilkugodzinnym przeglądaniu forów internetowych trafiłam na Sony Vegas Pro - wyjaśnia N. Żak. Zaznacza przy tym, iż odkryty na potrzeby nakręcenia filmu program daje tak wiele możliwości, że debiutantom trudno się w nim połapać. - Odtąd w każdej wolnej chwili, aż do czasu nagrywania pierwszych scen, przeglądałam różne poradniki, tutoriale [samouczki - artykuły typu „krok po kroku”] na YouTube pozwalające na odkrycie tajników tego programu - wspomina.

Najwięcej czasu - co potwierdza - zajął jej dobór piosenki stanowiącej muzyczny podkład pod moment kulminacyjny, tj. łańcuszek modlitewny. - Na szczęście trafiłam na zespół Hillsong United. Gdy podłożyłam ich piosenkę „King of Heaven” pod zmontowany uprzednio materiał, okazało się, że bez większych obróbek pasuje idealnie.

Warto było się starać!

Marta Dudzik, prezes oddziału KSM, nie ukrywa, iż główną motywacją do nakręcenia „Szturmu” była… nadzieja! Podwaliną wiary w powodzenia zamierzenia stała się świadomość, że film nie tylko porusza serca, ale też uzmysławia jego odbiorcom, jak okrutnym czynem jest aborcja. - Wiedzieliśmy, że jeśli mocny przekaz pozwoli na uratowanie życia choćby jednego bezbronnego dziecka, warto było podjąć starania - podkreśla, dodając, iż motywacją były także komentarze internautów dotyczące zeszłorocznego filmu ich autorstwa pt. „Mama”, jak również zachęta ze strony księdza asystenta oraz rodzin i przyjaciół.

- Młody człowiek obecnie narażony jest na wiele zagrożeń, które ukryte są pod namiastkami chwilowego szczęścia. Oczarowany nimi nie dostrzega w pierwszej chwili, do czego mogą one prowadzić - akcentuje ks. Krzysztof Banasiuk. - Film „Szturm” uwrażliwia młodzież na zagrożenia, a przy tym ukazuje narzędzia pomocne w wyjściu z trudnej sytuacji. Chcieliśmy przyczynić się do ocalenia życia w całym jego wymiarze, zarówno tego dorosłego, jak i bezbronnego - podsumowuje asystent KSM.

 


Z filmem na podium

Wręczenie nagród laureatom Konkursu im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki zbiegło się z jubileuszową - 35 Pielgrzymką Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę.

Marta Dudzik, prezes żelechowskiego oddziału KSM, zwycięzcy w kategorii multimedialnej konkursu odbywającego się pod hasłem „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”, potwierdza, że satysfakcja z wygranej jest ogromna! - Na początku trudno nam było uwierzyć, że to właśnie „Szturm” zajął pierwsze miejsce. Fakt pokonania 1,5 tys. uczestników dotarł do nas jeszcze później. Radość narastała z każdą chwilą - przyznaje. Jak sama zaznacza, boi się myśleć, co by się stało, gdyby zrezygnowali pod drodze. - Dzięki Bogu wszystko ułożyło się szczęśliwie i jako Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży mogliśmy pokazać, ile pomysłów tli się w naszych głowach oraz jak dużą wrażliwość skrywają nasze serducha. Otrzymaliśmy nagrodę pieniężną, książki o wartościowej treści i - co sprawiło chyba najwięcej radości - wielką czekoladę!

Zwycięski „Szturm” został zrealizowany przez młodzież KSM pod czujnym okiem Natalii Żak, autorki scenariusza i reżyser, oraz asystenta stowarzyszenia ks. Krzysztofa Banasiuka. W rolę głównej bohaterki wcieliła się M. Dudziak. Film ukazuje potęgę modlitwy i sakramentów, czego potwierdzeniem staje się - może zaskakujący dla wielu spośród odbiorców - finał.

Premiera „Szturmu” odbyła się 25 marca, tj. w Dniu Świętości Życia, na kanale KSM Żelechów na YouTube oraz na stronie internetowej: www.ksmiacy.blogspot.com.


Adresowany do młodzieży w wieku od 14 do 19 lat Konkurs im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przeprowadzany jest w trzech kategoriach: literackiej, plastycznej oraz multimedialnej. Termin nadsyłania prac do kolejnej, 12 już edycji konkursu ph. „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” upływa 15 lutego 2016 r. Więcej informacji na stronie: www.pro-life.pl.

Źródło:
;