Imieniny: Joanny, Zuzanny

Wydarzenia: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Kulturalnie

„Rapsodycy na kliszach pamięci…” - wystawa „Sceny Papieskiej”

 fot. mat. pras.

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy Rapsodycy na kliszach pamięci… Ekspozycja bazuje głównie na zbiorach Archiwum Narodowego w Krakowie i jest jednym z elementów projektu „Sceny Papieskiej” zatytułowanego „Emanacja Rapsodyków”.

 

Inauguracja wystawy odbędzie się 23 października 2015 r. o godz. 17:00 w siedzibie Archiwum Narodowego w Krakowie (ul. Sienna 16). W wydarzeniu udział m.in. weźmie p. Olgierd Łukaszewicz, prezes ZASP. Oprawą artystyczną będzie występ studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej
im. L. Solskiego w Krakowie.

Historia Teatru Mieczysława Kotlarczyka związana jest nieodłącznie z Osobą Świętego Jana Pawła II. Ksiądz, Biskup i Kardynał Wojtyła „obecny” jest na tej ekspozycji poprzez słowo – teksty, które publikował w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych na łamach „Tygodnika Powszechnego” pod pseudonimami Andrzej Jawień i Piotr Jasień. Mieczysław Kotlarczyk „przemawia” poprzez swoje spektakle, które
w znakomitej większości stanowiły repertuar tej Sceny.

- Wystawa wpisuje się w ważne w 2015 roku obchody. W roku Świętego Jana Pawła II, przypomnijmy aktora, recenzenta i Przyjaciela Zespołu, Osoba i dorobek Naszego Wielkiego Rodaka skłania nas raz jeszcze do pochylenia się nad spuścizną Teatru Mieczysława Kotlarczyka. Poprzez zdjęcia, afisze, plakaty, projekty kostiumów ilustrujemy zarysowaną w tle historię tej Sceny. Skupiamy się na zaprezentowaniu bogatego i różnorodnego repertuaru Rapsodyków, repertuaru na wskroś narodowego, co w kontekście obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce wydaje się być wysoce uzasadnionym – mówiDominika Jamrozy, kurator wystawy i koordynator „Sceny Papieskiej”.

Ekspozycję będzie można zobaczyć na dziedzińcu Archiwum Narodowego w Krakowie do 16 listopada 2015 r., od poniedziałku do czwartku w godz. 8.00 – 19.00 oraz w piątki w godz. 8.00-16.00, a także 24 i 25 października 2015 r. w godz. 10.00 – 16.00.

Patronat honorowy nad projektem „Emanacja Rapsodyków” objął Jego Eminencja Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz oraz ZASP – Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji. Współorganizatorami są: Archiwum Narodowe w Krakowie oraz ZASP – Oddział w Krakowie. Patronat medialny: Radio PLUS, portal Franciszkańska 3.

Na wernisaż i wystawę – wstęp wolny!

***

Projekt Emanacja Rapsodyków realizowany jest przez Scenę Papieską Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie w 2015 roku. Inicjatywa ma na celu zachowanie i twórcze rozwijanie pamięci o Teatrze Rapsodycznym, a także o jego roli i znaczenia w dziejach teatru polskiego XX. wieku. W ramach projektu odbyły się w dwa otwarte spotkania (luty, czerwiec) z udziałem aktorów: Haliny Kwiatkowskiej, Tadeusza Szybowskiego oraz Tadeusza Malaka. W relacjach artystów pojawiły się także wspomnienia związane z osobą świętego Jana Pawła II. Spotkania poprzedzone były wykładami prof. Jacka Popiela – wybitnego znawcy tematu.

 

 

Źródło:
;