Imieniny: Ludwiny, Waclawy, Anastazji

Wydarzenia: Światowy Dzień Trzeźwości

Książka

„Rzeczpospolita wolnych ludzi. Janusz Kurtyka w mediach”

 fot. Materiały prasowe

Krakowski oddział IPN zaprasza 10 kwietnia 2015 r. na promocję książki „Rzeczpospolita wolnych ludzi. Janusz Kurtyka w mediach – wybór wywiadów, artykułów, oświadczeń z lat 2000–2010”.

 

W piątą rocznicę tragicznej śmierci śp. Prezesa IPN Janusza Kurtyki zapraszamy na dyskusję wokół książki „Rzeczpospolita wolnych ludzi. Janusz Kurtyka w mediach – wybór wywiadów, artykułów, oświadczeń z lat 2000–2010”. W spotkaniu udział wezmą Prezes IPN dr Łukasz Kamiński, Dyrektor MHMK Michał Niezabitowski oraz dr hab. Filip Musiał.

Janusz Kurtyka, w latach 2005–2010 prezes Instytutu Pamięci Narodowej, był w pierwszej dekadzie XXI w. jednym z ważniejszych uczestników polskiej debaty publicznej, a zwłaszcza tego nurtu dyskursu historycznego, który koncentrował się na procesie wychodzenia z komunizmu oraz powinnościach państwa w tym zakresie. Pięć lat po śmierci postać i poglądy Janusza Kurtyki są nadal ważnym punktem odniesienia w wielu debatach publicznych. W prezentowanym wyborze jego wywiadów, artykułów prasowych oraz oświadczeń z lat 2000–2010 przypominamy bliską mu wizję historii, jego spojrzenie na archiwalia pozostałe po komunistycznym aparacie represji, sposób definiowania roli i miejsca IPN w przestrzeni publicznej, a także właściwe mu przekonania o powinnościach państwa w sferze rozbudzania świadomości historycznej i realizowania polskiej polityki historycznej.

10 kwietnia 2015 r., godz. 16.00, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Rynek Główny 35, sala Fontany. Wstęp wolny.

;