Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Książka

„Spotkaliśmy świętych” – książka o franciszkańskich męczennikach

 fot. Materiały prasowe

W 1991 roku dwaj polscy misjonarze franciszkańscy pracujący w Peru zostali bestialsko zamordowani przez komunistyczne bojówki. Ich męczeńska śmierć jest świadectwem męstwa oraz całkowitego oddania się Bogu, co stało się przyczynkiem do wyniesienia ich na ołtarze 5 grudnia 2015 roku. O świętości o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka zaświadczają ludzie, którzy ich znali, z nimi żyli i potwierdzają ich niezłomność oraz gorliwość. Zapis wspomnień wzbogacony jest o oryginalną korespondencję franciszkańskich męczenników z rodziną i przełożonymi.

 

„Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą” (Mt 10,28) – te słowa Ewangelii nadal są aktualne, gdyż dramatyczne prześladowania świadków Chrystusowych trwają, a chrześcijanie wciąż umierają za wiarę.

- Dla mnie było to spełnienie zadania. Od samego początku, od kiedy zginęli, czułam potrzebę, żeby o nich mówić. Teraz jestem szczęśliwa, że je spełniłam, a cały czas pisania tej książki czułam ich opiekę – mówi autorka Małgorzata Pabis, która przed laty była związana z oazą prowadzoną przez franciszkanów. O śmierci Ojców w sierpniu 1991 roku dowiedziała się, gdy przebywała w Kalwarii Pacławskiej na Franciszkańskich Spotkaniach Młodych.

- Budzili mnie w nocy i podpowiadali, co jeszcze powinnam zrobić, z kim się spotkać. Jednocześnie, spotykając się z ludźmi, dotykałam ich świętości, takiej zwykłej, rodzącej się na wycieczkach w górach, przy kiszeniu kapusty, przy kawie, pisaniu listów. Oni pokazali mi dobitnie, że świętość jest także dla mnie. Zwłaszcza, że dwadzieścia kilka lat temu żegnałam ich, kiedy wyjeżdżali na misje – wspomina Małgorzata Pabis.

Szczególnym dodatkiem do książki jest płyta CD z nagraniami pieśni poświęconych męczeństwu oraz listów pisanych przez o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka.

 

Małgorzata Pabis, Spotkaliśmy świętych, Dom Wydawniczy Rafael, Kraków 2015

Źródło:
;