Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Film

„To po prostu będzie Kantor”

 fot. Adam Golec

W Krakowie dobiega końca druga część zdjęć do filmu fabularnego o Tadeuszu Kantorze – malarzu, reżyserze, twórcy Teatru Cricot 2. „Wychowywałem się w kulcie Tadeusza Kantora” – powiedział dziennikarzom na planie w Krakowie Borys Szyc, który wcielił się w postać artysty.

 

Jest rok 1981, Kraków. Tadeusz Kantor wraca z Nowego Jorku, gdzie w teatrze La Mama wyreżyserował spektakl „Wielopole, Wielopole”. Zdezelowana taksówka jedzie przez miasto, wszystko przykrywa warstwa brudnego śniegu. Na tylnym siedzeniu siedzi Tadeusz Kantor z Janką. Kantor patrzy przez szybę. Taksówkę zatrzymuje milicyjny patrol. Kantor wysiada z taksówki, milicjant odwraca się w jego stronę chcąc go zbesztać, ale rozpoznaje artystę. Tak w miniony piątek prezentowała się jedna z ulic na krakowskim Kazimierzu, na planie filmu fabularnego pod roboczym tytułem „Kantor”.

Film opowiada o twórczości i fascynującym życiu Tadeusza Kantora, twórcy teatru Cricot 2, wybitnego malarza, grafika, scenografa, reżysera i performera, uważanego za jednego z ostatnich wielkich awangardzistów XX wieku. Wojna, miłość, szaleństwo, międzynarodowe sukcesy, bezkompromisowe oddanie sztuce – ukazane zostaną na tle najbardziej dramatycznych momentów historii XX wieku. Fabuła, która będzie trwała ok. dwóch godzin pokaże życie artysty od wczesnego dzieciństwa, aż po śmierć w roku 1990.

W roli Tadeusza Kantora – charyzmatyczny Borys Szyc, laureat nagrody za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Polskiej Nagrody Filmowej – Orzeł. Aktor, by wcielić się w postać Kantora poddaje się charakteryzacji, która trwa nawet do trzech godzin, w zależności od tego, który z etapów życia artysty odtwarza właśnie na planie.

Borys Szyc, pytany co dla niego jest największym wyzwaniem powiedział bez wahania „spotkanie się z legendą” i dodał „wychowywałem się w kulcie Tadeusza Kantora. Moja mama studiowała tutaj w Krakowie, na ASP i legitymację do Krzysztoforów, w których zresztą kręcimy wiele scen, miała podpisaną przez Tadeusza Kantora. To była taka relikwia trzymana w domu”.

W obsadzie oprócz Borysa Szyca m.in. Agnieszka Podsiadlik, Paulina Puślednik, Klara Bielawka, Mariusz Benoit, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Wiktora Zborowski, Jan Frycz, Redbad Klijnstra i inni.

Reżyserem filmu jest Jan Hryniak, scenariusz napisał Łukasz M. Maciejewski, a opieki literackiej podjął się Maciej Pisuk. Autorem zdjęć jest Piotr Śliskowski, scenografię przygotowuje Ryszard Melliwa, za charakteryzację odpowiada Aneta Brzozowska, za kostiumy Małgorzata Zacharska, a muzykę komponuje Włodek Pawlik.

W lutym ekipa filmowa będzie pracować jeszcze na planie w Warszawie, na przełomie marca i kwietna przeniesie się do Paryża, Florencji oraz Nowego Jorku. Premiera filmu zaplanowana jest na wiosnę roku 2017.

Koproducentami filmu są: Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), Krakowskie Biuro Festiwalowe, Telewizja Polska S.A., Fundacja Tumult, DI Factory oraz Kino Świat. Realizację zdjęć w Krakowie wspiera Krakow Film Commission. Film powstaje przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Producentem jest Studio Rewers.

;