Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina

Wydarzenia: Światowy Dzień Żółwia

Wywiady

„Trzeba się przemóc, by się otworzyć"

Poznaj świat, otwórz się na innych. Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza młodzież do udziału w projekcie edukacyjnym "Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju". Wszystko w ramach programu "Oblicza Dialogu". Z jego koordynatorką Barbarą Munk rozmawia Michał Henkel


M.H.: Komu jak komu ale młodym chyba najłatwiej otworzyć się na inne kultury czy religie ?

B.M.: Myślę, że tak.  Każdy człowiek ma w sobie pewną wrodzoną ciekawość świata, zastanawia się  jak mieszkają inni ludzie, jakie mają tradycje i obyczaje. Dziś świat bardzo się skurczył, często podróżujemy, przywozimy zdjęcia z każdego zakątka naszego globu- nie jest więc już dla nas taki magiczny, zaklęty i niedostępny. Myślę, że wystarczy się po prostu troszkę przemóc, by się otworzyć na innych. Im wcześniej, tym lepiej.

M.H.: Mimo wszystko mamy chyba w Polsce problem z tolerancją.

B.M.: I tak i nie. Gdy patrzymy wokoło to okazuje się, że ludzie powtarzają różne slogany, a tak naprawdę nie wiedzą, co się za nimi kryje. Jeżeli zaczniemy bardziej pozytywnie patrzyć na kwestie inności to na pewno wyjdzie nam to na dobre. Zamiast powtarzać jakieś niedorzeczności lepiej przyjrzeć się z bliska różnym zjawiskom kulturowym, by zobaczyć, że to całkiem fajna rzecz, którą można się zainteresować.

M.H.:  Stąd pewnie projekt "Młody Asyż"?

B.M.: To nowy projekt naszego Instytutu, propozycja  edukacyjna dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Sam program edukacyjny nazywa się „Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju” i jest częścią projektu na temat dialogu, który Instytut prowadzi już drugi rok. Każdy rok projektu to nowa tematyka pokazująca wspólne płaszczyzny różnych kultur i religii. W poprzednim roku była to architektura sakralna, obecnie będzie to celebracja świąt w różnych religiach i kulturach. Na potrzeby programu dla młodzieży uruchomiliśmy nową stronę internetową pt. ”Oblicza Dialogu". Placówki oświatowe, które się do nas zgłoszą, będą prezentowały właśnie przez tę stronę swoje własne pomysły i przedsięwzięcia związane z tematem przewodnim.


M.H.: Na czym te projekty miałyby polegać?

B.M.: Uczniowie pod opieką nauczycieli/koordynatorów mogą organizować własne wystawy, spotkania z ciekawymi ludźmi, wyjścia na różne przedsięwzięcia. Jeżeli młodzi ludzie sami zorganizują wystawę, zbiorą materiały - nauczą się najwięcej, a jeżeli zachęcą do tego jeszcze swoich rówieśników, to będzie już bardzo dobrze. Swoje dokonania prezentować będą na specjalnie stworzonej stronie Instytutu. W czerwcu mamy podsumowanie akcji, które kończy się specjalnym certyfikatem dla szkół : "Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju". Program objął swoim patronatem m. in. Małopolski Kurator Oświaty.

M.H.: W sposób wyraźny nawiązujemy tu do św. Jana Pawła II.

B.M.: W nauczaniu Ojca Świętego najważniejszy był człowiek – bez względu na szerokość geograficzną czy wyznanie.  Św. Jan Paweł II pokazywał, że wcale nie musimy przekonywać się nawzajem do swoich racji kulturowych , powinniśmy nauczyć się je szanować. Tak zrodziło się słynne potkanie w Asyżu, które staramy się kontynuować nazywając "Młodym Asyżem" spotkania młodych ludzi z różnymi kulturami i religiami.  

M.H.: Zainteresowanie już jest bardzo duże.

B.M.: Owszem, zgłaszają się do nas szkoły z całego województwa małopolskiego a nawet jedna z Warszawy. Jesteśmy więc bardzo zadowoleni, że dotarliśmy aż tak daleko. Oczywiście cały czas czekamy na zgłoszenia, na razie w Małopolsce mamy ferie więc jest troszkę spokojniej ale myślę, że im wcześniej rozmawia się z dzieciakami na takie tematy, tym lepiej.

Zgłoszenia szkół do projektu „Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju” przyjmowane będą do 10-go marca. Więcej szczegółów na stronie www.idmjp2.pl. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

Źródło:
;