Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Film

„Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowa” po raz VIII

 fot. Materiały prasowe

15 grudnia o godzinie 19:00 w koncertowym studiu nagrań im. Romany Bobrowskiej w Radio Kraków odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie „Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowa”. Gali towarzyszyć będzie koncert Włodka Pawlika promujący płytę „Dźwięki Słów - Zagajewski & Pawlik” z muzyką skomponowaną do poezji Adama Zagajewskiego.

 

Do tegorocznego konkursu, który odbywa się już po raz VIII, zgłoszono łącznie 66 scenariuszy filmów fabularnych oraz 6 scenariuszy filmów dokumentalnych spełniających wymogi formalne konkursu, które zakwalifikowano do oceny Komisji Selekcyjnej. Do drugiego etapu konkursu, tj. do oceny Jury Komisja Selekcyjna zakwalifikowała 12 scenariuszy filmów fabularnych oraz 3 scenariusze filmów dokumentalnych.

W skład Jury tegorocznego konkursu weszli: Jerzy Stuhr, Jan Komasa i Piotr Wojtowicz. Na posiedzeniu Jury była obecna przedstawicielka Komisji Selekcyjnej Marta Węgiel.

Pula nagród w konkursie wynosi 105 tysięcy złotych, z czego 60 tysięcy złotych pochodzi z budżetu Województwa Małopolskiego, 30 tysięcy złotych z budżetu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a 15 tysięcy złotych z budżetu Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Celem konkursu „Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowa” jest przyznawanie nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej poprzez wyłonienie najciekawszych scenariuszy filmowych związanych z Małopolską tematyką lub miejscem akcji. Realizacja Konkursu przyczynić się ma do promocji regionu, uaktywnienia środowisk twórczych oraz docenienia i nagrodzenia oryginalnego, filmowego sposobu widzenia Małopolski – ludzi, miejsc i opowieści.

Jednym z beneficjentów konkursu jest wyświetlany na ekranach kin w Polsce fabularny debiut Marcina Koszałki „Czerwony Pająk”. Pomysł na film został zaczerpnięty ze scenariusza „Lolo” Marty Szreder - laureatki konkursu „Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowa” z 2009 roku.

Konkurs „Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowa” jest organizowany przez Województwo Małopolskie, Krakowskie Biuro Festiwalowe i  Telewizję Polską S.A. Oddział Terenowy w Krakowie.

;