Imieniny: Antoniny, Radoslawa, Dawida

Wydarzenia: Narodowy dzień pamięci żołnierzy wyklętych

Pod oknem

„Twoje Niebo” w Krakowie zagra dla św. Józefa

 fot. Materiały prasowe

Karmelici Bosi zapraszają na uroczystości 300-lecia patronatu św. Józefa nad Krakowem.

 

Centralne obchody będą miały miejsce 11 maja br.  w Krakowie-Śródmieściu, w kościele przy ul. Rakowickiej 18. Eucharystii będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. kard. Stanisław Dziwisz. 9 maja po Mszy św. można było wysłuchać poezji przy akompaniamencie cytry i a 10 maja wieczorem zaplanowano koncert zespołu „Twoje Niebo”.

Obraz św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny namalowany ok. 1668 roku w klasztorze Santa Maria della Scala w Rzymie z okazji erygowania Bractwa św. Józefa trafił do kościoła karmelitów bosych. W następnej dekadzie, w czasie zarazy panującej w Krakowie, wierni oddawali się pod opiekę św. Józefa i przynosili srebrne wota z podziękowaniem za ocalenie od śmierci. Obraz zasłynął łaskami i zaczął gromadzić wokół siebie licznych czcicieli Oblubieńca Maryi.

W XVIII wieku, w ślad za tragicznymi skutkami licznych wojen, które przeciągały się przez Polskę, szły głód, zaraza i śmierć. Dotknęły one również Kraków. Magistrat miasta, inspirowany przez karmelitów bosych, zwrócił się o ratunek do św. Józefa. W 1714 roku na plenarnym posiedzeniu radnych miasta i przedstawicieli cechów w tajnym głosowaniu jednomyślnie wybrano św. Józefa patronem miasta. Wybór ten zatwierdził papież Klemens XI przez dekret Kongregacji Obrzędów z dnia 23 marca 1715 roku.

Uroczyste ogłoszenie patronatu św. Józefa i oddanie Miasta pod jego opiekę odbyło się 11 maja 1715 roku. Św. Józef nie zawiódł pokładanych w nim nadziei. Wszyscy znaleźli u niego skuteczną pomoc i opiekę. Już tego samego dnia uzdrowił Jana Antoniego Słowakiewicza, doktora medycyny i radnego miasta.

Źródło:
;