Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Prasa

„Tygodnik Powszechny” ma 70 lat

„Myśląc o przeszłości, staramy się być nosicielami tygodnikowego DNA: tego specyficznego wyczulenia na wyzwania współczesności i ocalania duchowego wymiaru świata” – pisze w jubileuszowym edytorialu Piotr Mucharski, redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego” świętującego swoje 70. urodziny. Jubileuszowa gala odbędzie się 25 kwietnia.

 

Pierwszy numer „Tygodnika Powszechnego” ukazał się z datą 24 marca 1945 roku. Przez 70 lat redakcja z Wiślnej w Krakowie przygotowała 3429 numerów „katolickiego pisma społeczno-kulturalnego”.

„Chcielibyśmy, żeby „Tygodnik” ostentacyjnie pozostał „pismem do czytania”. Chcielibyśmy też, aby wzbogacony o strony współredagowane przez partnerów z Centrum Kopernika tłumaczył, gdzie leżą kluczowe linie sporu między rozumem i wiarą, nauką i religią. I żeby nie zapominał o świecie” – pisze w jubileuszowym edytorialu Piotr Mucharski.

Szef „Tygodnika" dodaje, że redakcji zależy na budowaniu „miejsca wytchnienia i zaskoczenia czytelników”. „Kogo więc męczy jałowa wojna polsko-polska, kto chce się dać zaskoczyć, zamiast czytać dzień w dzień i tydzień w tydzień ten sam tekst utwierdzający go w jego jedynie słusznych poglądach na wiarę, politykę, ekonomię i Pana Boga – niech sięga po „Tygodnik” – zachęca redaktor naczelny.

70. rocznicę powstania pisma redakcja świętować będzie 25 kwietnia 2015 r., podczas Gali, połączonej z wręczeniem Medalu św. Jerzego AD 2015 oraz 90. urodzinami Józefy Hennelowej.

„Tygodnik Powszechny” powstał w marcu 1945 z inicjatywy metropolity krakowskiego Adama Stefana Sapiehy a jego wydawcą była krakowska kuria. W 1953 r. pismo zostało zamknięte przez władze komunistyczne za odmowę publikacji odredakcyjnego nekrologu Stalina. W grudniu 1956 r. wznowiono wydawanie „Tygodnika” a od tego czasu formalną odpowiedzialność za pismo przejęła grupa katolików świeckich.

W pierwszych latach powojennych na łamach „Tygodnika Powszechnego” publikowali m.in. Antoni Gołubiew, Stanisław Stomma, Zofia Starowieyska-Morstinowa, Hanna Malewska, Paweł Jasienica, Stefan Kisielewski, Jacek Woźniakowski, Jan Józef Szczepański, Zbigniew Herbert.

Od 1949 roku swoje artykuły i wiersze publikował w „Tygodniku” młody ksiądz Karol Wojtyła, który pozostał autorem pisma także jako biskup, metropolita krakowski i kardynał.

W okresie Soboru Watykańskiego II „Tygodnik” stanowił dla polskich czytelników główne źródło informacji o tym wielkim wydarzeniu w życiu Kościoła powszechnego w XX wieku. W latach 70. symbolem pojednania pomiędzy katolickimi i laickimi środowiskami polskiej inteligencji stało się nawiązanie stałej współpracy z „Tygodnikiem” przez Antoniego Słonimskiego.

Na łamach „Tygodnika” ukazywały się teksty m.in. Stanisława Lema, Jana Nowaka Jeziorańskiego, Julii Hartwig, Ryszarda Kapuścińskiego, abp. Józefa Życińskiego, ks. Józefa Tischnera, Czesława Miłosza, Zygmunta Kubiaka, ks. Stanisława Musiała. Wielu redaktorów „Tygodnika”, jak Józefa Hennelowa, Krzysztof Kozłowski i Władysław Bartoszewski, i współpracowników, jak Tadeusz Mazowiecki, zaangażowało się w budowę III Rzeczpospolitej.

W 2002 roku powołano Fundację Tygodnika Powszechnego, która dziś jest większościowym udziałowcem „Tygodnik Powszechny Spółka z o.o.” – wydawcy czasopisma. W 2007 roku z pomocą w trudnościach finansowych przyszła Grupa ITI, która – jak zapewnia Piotr Mucharski – zostawiła pismu autonomię (w grudniu 2011 r. Grupa ITI przekazała w drodze darowizny na rzecz Fundacji Tygodnika Powszechnego wszystkie swoje udziały). 5 września 2014 w Krakowie Fundacja Centrum Kopernika objęła mniejszościowy pakiet udziałów w spółce.

2 kwietnia 2014 roku do sprzedaży trafił pierwszy numer „Tygodnika Powszechnego” w zmienionym formacie. Zmodyfikowano też logotyp oraz szatę graficzną; wprowadzono nowe działy. Niedawno uruchomiono nowy serwis internetowy: www.tygodnikpowszechny.pl.

„Tygodnik” sprzedaje się w ponad 20 tys. nakładzie, a jak podkreśla redakcja, jest jedynym tygodnikiem opinii, którego sprzedaż wzrosła w 2014 r.

Redaktorem naczelnym „Tygodnika Powszechnego” od 1945 r. do swojej śmierci w styczniu 1999 r. był Jerzy Turowicz. Zastąpił go ks. Adam Boniecki, który z kolei w 2011 r. ustąpił miejsca Piotrowi Mucharskiemu. Poza ks. Bonieckim i Piotrem Mucharskim dziś na łamach „Tygodnika Powszechnego” publikują m.in. bp Grzegorz Ryś, ks. Andrzej Draguła, ks. Michał Heller, ks. Jacek Prusak, s. Barbara Chyrowicz, Piotr Sikora, Marek Zając, Paweł Reszka, Andrzej Stasiuk, Marek Bieńczyk, Jerzy Pilch, Krystian Lupa i Jan Klata.

Źródło:
;