Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Małopolska

„Wianki-Święto Muzyki” ponownie zaczarowały Kraków

 fot. WojciechWandzel / wandzelphoto.com

6 scen, 56 koncertów, wydarzeń towarzyszących i atrakcji. Łącznie 150 tysięcy widzów zamieniło Kraków w prawdziwe miasto muzyki! Cały dzień wypełniony koncertami – tak wyglądały tegoroczne Wianki w Krakowie. Wydarzenie muzyczne nawiązujące do tradycji nocy świętojańskiej, które od lat jest jedną z największych krakowskich imprez, odbyło się 20 czerwca już po raz drugi w formule miejskiego Święta Muzyki!

 

Koncerty muzyki rockowej, klasycznej i folkowej, silent disco, tańce dworskie, muzyka elektroniczna, etno, krakowscy artyści, kino plenerowe, konkurs na najpiękniejszy wianek oraz atrakcje dla dzieci sprawiły, że Kraków przez cały dzień tętnił życiem. Zaproszeni artyści bawili publiczność z trzech scen programu głównego: Hard Rock Cafe, klasycznej i folkowej, a także dodatkowych trzech scen Krakowskiego Grania. Święto powitania lata rozpoczęła na Rynku Głównym Monika Urlik, zwyciężczyni Hard Rock Rising Poland 2015. Krakowskie centrum do czerwoności rozpalił odmieniony Krzysztof Zalewski, autor chłodnych elektronicznych dźwięków - Król, ciągle zaskakujące Pustki oraz Brodka - ikona polskiego alternatywnego popu.

Na Placu Szczepańskim zagrała legendarna krakowska grupa Pod Budą. Capella Cracoviensis jak zwykle oczarowała publiczność, a na scenie zabrzmiał wirtuozowski Koncert na dwoje skrzypiec d-moll Bacha oraz jego trzecia Suita orkiestrowa D-dur. Ukoronowaniem wieczoru był spektakl formacji Art Color Ballet, o wykonanie którego zadbała WATAHA The Slavic Drummers oraz grupa wokalna Strojone.

Zwolennicy tradycji odnaleźli się na Małym Rynku – na tamtejszej scenie wystąpił góralski zespół Hamernik. Nie zabrakło poruszającej poezji śpiewanej w wykonaniu Pauliny Bisztygi, historycznych tańców Baletu Dworskiego Cracovia Danza, krymsko-tatarskiego zespołu tanecznego Qirim oraz potężnej dawki słowiańszczyzny od Sokół Orkestar i Mai Sikorowskiej.

Tradycyjny, uwielbiany przez mieszkańców Krakowa i turystów pokaz sztucznych ogni jak zwykle przyciągnął tłumy. Tegoroczne widowisko to ponad tona pirotechniki, która rozświetliła niemal całe miasto!

;