Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych

Polska

10 kwietnia - obchody 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej

 fot. Archiwum Kancelarii Prezydenta / prezydent.pl

Msze św., modlitwy ekumeniczne i apele pamięci oraz wystawy i koncerty złożą się w najbliższych dniach na obchody 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Wezmą w nich udział władze państwowe, duchowieństwo oraz przede wszystkim rodziny ofiar tragicznego lotu 10 kwietnia 2010 r.

 

Na uroczystości do Smoleńska i Katynia uda się 10 kwietnia delegacja pod przewodnictwem minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej i szefa Kancelarii Premiera min. Jacka Cichockiego. Jej członkowie oddadzą hołd ofiarom zbrodni katyńskiej na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. W delegacji będą także przedstawiciele Sejmu i Senatu. Do Smoleńska pojedzie m.in. wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska (PO).

Dzień wcześniej, 9 kwietnia, władze państwowe uczczą na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni 75. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. W uroczystościach będą uczestniczyły rodziny ofiar oraz najwyższe władze RP z prezydentem Bronisławem Komorowskim i min. Małgorzatą Omilanowską.

Centralne uroczystości 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej odbędą się 10 kwietnia rano przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej Pod Smoleńskiem na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. W uroczystości wezmą udział rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Swój udział zapowiedziała m.in. premier Ewa Kopacz.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 8.20 upamiętnieniem ofiar katastrofy minutą ciszy. Modlitwy ekumeniczne poprowadzą następnie biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, prawosławny ordynariusz WP bp Jerzy Pańkowski oraz naczelny kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego ks. Mirosław Wola. Po odczytaniu nazwisk wszystkich ofiar katastrofy nastąpi złożenie wieńców, po czym zabrzmi utwór „Cisza”.

O godz. 11.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie celebrowana będzie uroczysta Msza św. w intencji ofiar katastrofy. Zaplanowano następnie koncert, podczas którego zabrzmią fragmenty „Requiem” W.A. Mozarta w wykonaniu Chóru Mieszanego i Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina.

Własne obchody 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej planuje PiS. Rozpoczną się one o godz. 8.00 Mszą św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. O godz. 8.41 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano apel pamięci. Następnie politycy PiS złożą kwiaty na grobach ofiar katastrofy m.in. na Cmentarzu Powązkowskim i Cmentarzu Bródnowskim.

O godz. 19.00 celebrowana będzie Msza św. w intencji ofiar katastrofy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Będzie jej przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Godzinę wcześniej w katedrze polowej Mszę św. w intencji śp. biskupa polowego Tadeusza Płoskiego i jego sekretarza śp. ks. płk. Jana Osińskiego oraz za pozostałe ofiary katastrofy odprawi bp Józef Guzdek. Ordynariusz wojskowy będzie celebrował uroczystą Eucharystię, odpowiadając na liczne prośby osób związanych z Wojskiem Polskim oraz służbami mundurowymi – jak poinformowano na stronach Ordynariatu Polowego WP.

Sprzed archikatedry św. Jana Chrzciciela o godz. 20.00 wyruszy marsz pamięci przed Pałac Prezydencki. Obchody zakończą się Apelem Jasnogórskim.

W sobotę 11 kwietnia na placu Piłsudskiego nastąpi otwarcie wystawy plenerowej „Smoleńskie portrety”. Plac jest miejscem symbolicznym dla całego wydarzenia. To w tym miejscu 17 kwietnia 2010 r. odbyło się żałobne nabożeństwo za ofiary katastrofy smoleńskiej.

Przestrzeń ekspozycji tworzy formę okręgu, symbolizującego enklawę wyciszenia i refleksji oraz poczucia jedności i wspólnoty w obliczu tragedii, która dotknęła wszystkich na równi. Wewnątrz okręgu prezentowane będą zdjęcia wszystkich 96 osób, które zginęły w katastrofie oraz ich krótkie biogramy.

W uroczystości wezmą udział rodziny ofiar oraz przedstawiciele Muzeum Historii Polski, organizatora wystawy.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

W katastrofie zginęli zasłużeni duchowni kilku wyznań, m.in. biskup polowy WP Tadeusz Płoski, prawosławny ordynariusz wojskowy abp Miron Chodakowski; ks. Adam Pilch, p.o. Naczelnego Kapelana Wojskowego Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce; ks. Roman Indrzejczyk, spowiednik i kapelan prezydenta Lecha Kaczyńskiego; ks. prof. Ryszard Rumianek, rektor UKSW; ks. Bronisław Gostomski, opiekun brytyjskiej Polonii i kapelan Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii i o. Józef Joniec, prezes Stowarzyszenia "Parafiada".

Źródło:
;