Wspomnienia
10 lat temu Jan Paweł II konsekrował bazylikę Bożego Miłosierdzia
Uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem kard. Franciszka Macharskiego rozpoczęły się obchody jubileuszu 10-lecia konsekracji Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przez Jana Pawła II oraz aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Sanktuarium to stało się światowym centrum kultu miłosierdzia Bożego, do którego przybywają pielgrzymi z wszystkich zakątków świata.
Podczas homilii ks. prałat Marian Rapacz, pierwszy prezes Fundacji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia podkreślił, że spotykamy się w wyjątkowym czasie, 10 lat po konsekracji bazyliki, dokonanej przez Jana Pawła II. „Siostrze Faustynie Jezus polecił głoszenie miłosierdzia do każdego człowieka” – mówił ks. Rapacz. I dodał, że ogłoszenie jej błogosławioną przez Jana Pawła II w 1993 roku, przyczyniło się do szerzenia kultu miłosierdzia. „Za życia była w cieniu, a teraz nadal służy tej wielkiej sprawie” – zaznaczył kaznodzieja. Według niego po kanonizacji św. Faustyna stała się jeszcze bardziej znana jako szczególny wzór rozmodlenia.
„Zbudowany został ten wyjątkowy wieczernik naszych czasów” – podkreślił ks. prałat Rapacz. „Siostra Faustyna pozwoliła odkryć Boga we wnętrzu swojej duszy. Nie szukała Jezusa daleko, spotykała się z nim na modlitwie” – mówił.
„Łagiewnickie sanktuarium stało się coraz bardziej znane, przybywają tu ludzie jak do dobrej szkoły, by uczyć się miłosierdzia i jak być miłosiernym w życiu” – powiedział ks. prałat.
Podczas nabożeństwa bp Jan Zając, kustosz sanktuarium w Łagiewnikach podkreślił, że sanktuarium stało się światowym centrum kultu miłosierdzia Bożego, do którego przybywają pielgrzymi z wszystkich stron świata. „Myśląc o budowie mamy w pamięci rzesze ludzi dobrej woli, dzięki którym rozrosło się to światowe centrum” – mówił. Swoje podziękowania skierował do kard. Franciszka Macharskiego, kard. Stanisława Dziwisza, wszystkich biskupów, sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia i osób świeckich, które wspierały budowę sanktuarium, budowniczych świątyni i wszystkich ludzi dobrej woli.
Po nabożeństwie wierni wysłuchali świadectw na temat Bożego miłosierdzia, osób, które uczestniczyły w II Światowym Kongresie Miłosierdzia Bożego.
W ramach obchodów jubileuszu 10-lecia konsekracji bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie–Łagiewnikach oraz aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez Jana Pawła II zaplanowano m.in. świadectwa o Bożym Miłosierdziu, konferencje, koncerty oraz gry i zabawy dla dzieci i dorosłych. Uroczystości rozpoczęły się 17 sierpnia i potrwają trzy dni.
Dzisiaj o godz. 18.15 otwarta zostanie wystawa zdjęć pt. „Dekada Miłosierdzia”. Na ekspozycję złożą się fotografie małopolskich fotoreporterów. Pierwsza część wystawy będzie prezentacją historii rozbudowy łagiewnickiego sanktuarium. Druga to zapis uroczystości konsekracji bazyliki, zarówno fotoreporterów jak i dziennikarzy, którzy swoimi zdjęciami starali się oddać atmosferę tych wydarzeń i emocje przeżywających je pielgrzymów.
Z kolei wieczorem odbędzie się promocja albumu wydawnictwa Biały Kruk pt. „Łagiewniki. Szansa dla świata”.
W drugim dniu obchodów odbędzie się m.in. sesja naukowa pt. „Idea Miłosierdzia Bożego w muzyce”, pokaz filmów dokumentalnych oraz flash mob na Rynku Głównym. O godz. 16.30 rozpocznie się spotkanie organizatorów papieskiej pielgrzymki z 2002 r. oraz dziennikarzy, którzy wówczas relacjonowali to wydarzenie. W tym dniu zaplanowano także koncerty s. Anny Bałchan, Magdy Anioł i Wioli Brzezińskiej. W tym dniu odbędzie się także festyn krakowskiej Caritas połączony ze zbiórką przyborów szkolnych dla dzieci z ubogich rodzin. Natomiast w ostatnim dniu uroczystości odbędzie się m.in. koncert „Miłosierdzie Boże w muzyce” oraz prezentacja multimedialna „Miłosierdzie Boże w sztuce”. O godz. 21.00 rozpocznie się uroczysty apel Jasnogórski, a po nim pokaz światło – dźwięk „Przychodzę do ciebie, Faustyno”.
Przez trzy dni odbywać się będzie wiele wydarzeń towarzyszących, m.in. gry i zabawy dla dzieci i dorosłych, koncerty ewangelizacyjne i wystawa plenerowa pojazdów Jana Pawła II.
Jan Paweł II poświęcił Bazylikę Miłosierdzia Bożego 17 sierpnia 2002 r. podczas pielgrzymki do Polski. Powierzył wówczas świat Bożemu Miłosierdziu w uroczystym Akcie zawierzenia. W uroczystościach udział wzięło ponad 22 tys. wiernych z całego świata.
Sanktuarium w Łagiewnikach to jedno z najważniejszych miejsc na świecie związanych z kultem Bożego Miłosierdzia. Tutaj w 1938 r. zmarła jego orędowniczka s. Faustyna Kowalska, kanonizowana 30 kwietnia 2000 roku przez papieża Jana Pawła II, tu znajduje się m.in. słynący łaskami obraz Jezusa Miłosiernego.