Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza

Wydarzenia:

Kulturalnie

10-latek z Grand Prix Festiwalu Kolęd

 fot. Piotr Wyparło

Grand Prix 28. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie dla solisty Filipa Płażalskiego ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Drawsku Pomorskim – to najważniejsza wiadomość, jaka padła podczas niedzielnego Koncertu Galowego wieńczącego kolejną edycję największego przeglądu kolęd w Europie.

Dziesięciolatek zachwycił komisję niesamowitym głosem i jako drugi solista w historii festiwalu sięgnął po najwyższą nagrodę, która poza splendorem ma też konkretny wymiar materialny – to 10.000 zł ufundowane przez Prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Łączna pula nagród przyznawanych w poszczególnych kategoriach wyniosła w tym roku rekordowe 100.000 zł.

- Jestem przeszczęśliwy. Na początku myślałem, że nie mam szans, bo tak wiele tu talentów. To jest naprawdę bardzo duże wyróżnienie – mówił Filip Płażalski.

Na Koncercie Galowym, w reżyserii Dariusza Wiktorowicza, można było usłyszeć pełną paletę festiwalowych barw – wykonawców reprezentujących różne style muzyczne i kategorie wiekowe oraz śpiewających zróżnicowany repertuar – kolędy dawne i współczesne rockowe aranżacje, opracowania ludowe, pastorałki tradycyjne i autorskie. Całości dopełniły opowieści o bożonarodzeniowych zwyczajach związanych z dekoracją choinki.

- Warty podkreślenia jest wspaniały poziom artystyczny tegorocznej edycji. Mieliśmy wielką przyjemność wysłuchać licznych, dopracowanych w najdrobniejszych szczegółach prezentacji nowych kompozycji, lub autorskich, ambitnych aranżacji znanych nam kolęd i pastorałek. Cieszy fakt, że festiwal w Będzinie jest miejscem na muzycznej mapie Polski, będącym źródłem inspiracji dla artystów w każdym wieku. To dzięki oryginalnym wykonaniom, których posłuchać można na festiwalowej estradzie, artyści coraz częściej zamiast sięgać po łatwo dostępne instrumentacje i kopiować popularnych wykonawców mają chęć i motywację do podnoszenia swoich kompetencji oraz do prezentowania swojej indywidualności i niepowtarzalności artystycznej – powiedziała przewodnicząca festiwalowego jury prof. dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny.

Łącznie do prowadzonych w grudniu w Polsce, Litwie, Ukrainie i Białorusi festiwalowych eliminacji zgłosiło się blisko tysiąc wykonawców. Do Będzina na przesłuchania finałowe awansowało 151 najlepszych, których od czwartku do soboty festiwalowe jury przesłuchiwało w hali widowiskowo-sportowej Będzin Arena. Także tam, z udziałem tłumnie przybyłej publiczności, odbyły się koncerty inauguracyjny i galowy.

- Mamy nadzieję, że za rok jeszcze więcej ludzi przybędzie na to będzińskie kolędowanie. Już dziś zobowiązujemy się dbać o najwyższy poziom i kontynuować to wielkie dzieło jednoczące co roku kilkadziesiąt tysięcy osób – mówi rzecznik Festiwalu Jarosław Ciszek.

Partnerem strategicznym 28. edycji festiwalu była Grupa Lotos.

Oceń treść:
;