Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Jan Paweł II na dziś

10 października: XXI Dzień Papieski pod hasłem „Nie lękajcie się!”

dzień papieski fot. Episkopat.pl

Trzeba tego pontyfikatu bardzo owocnego, wspaniałego, wielkiego i ważnego dla świata i Kościoła uczyć. I to chcemy czynić także poprzez Dzień Papieski – powiedział kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, podczas konferencji prasowej FDNT zapowiadającej XXI Dzień Papieski.

 

Kard. Nycz zaznaczył, że coraz więcej ludzi młodych i w średnim wieku już nie pamięta pontyfikatu św. Jana Pawła II, przemówień papieskich wygłaszanych na żywo, w telewizji, ale także podczas pielgrzymek do Polski. „Zatem trzeba tego pontyfikatu bardzo owocnego, wspaniałego, wielkiego i ważnego dla świata i Kościoła uczyć. I to chcemy czynić także poprzez Dzień Papieski” – powiedział.

XXI Dzień Papieski będzie obchodzony w niedzielę 10 października pod hasłem „Nie lękajcie się!”. „Były to jedne z pierwszych słów, z którymi wyszedł do ludzi 22 października 1978 roku Jan Paweł II. Nie lękajcie się – powiedział światu. Nie lękajcie się – powiedział Kościołowi. Nie lękajcie się – powiedział krajom oddzielonym wówczas od reszty Europy murem. I nie lękajcie się – powiedział nam, Polakom” – podkreślił kard. Nycz.

„Dziś także pod wieloma względami, ludzie boją się Chrystusa, przede wszystkim boją się, że im zabierze wolność, że dając przykazania, po to, aby człowiek mógł być szczęśliwy już tu na ziemi, pozbawi ich wolności, dlatego papież mówi: nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi” – stwierdził kard. Nycz.

Kard. Nycz wyraził nadzieję, że następny Dzień Papieski w roku 2021 będzie się już mógł odbywać w luźniejszych rygorach sanitarnych związanych z pandemią.

***

XX Dzień Papieski obchodzony był 11 października 2020 roku pod hasłem „Totus Tuus”. Główne wydarzenia odbywały się w Warszawie. Na przebieg ubiegłorocznych obchodów Dnia Papieskiego wpłynął rozwój pandemii Covid-19 oraz wprowadzenie dodatkowych obostrzeń sanitarnych.

10 października u.r. na uroczystej gali na Zamku Królewskim wręczono nagrody TOTUS TUUS za rok 2020. Laureatami zostali: niosące heroiczną pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną w czasie szerzącej się pandemii koronawirusa – siostry Dominikanki i ks. Piotr Dydo-Rożniecki (Promocja godności człowieka), wybitny rzeźbiarz Gustaw Zemła (Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej), publicysta Grzegorz Górny (Propagowanie nauczania św. Jana Pawła II) oraz osoby świeckie i duchowne zaangażowane tworzenie różnych form komunikacji wewnątrzparafialnych podczas pandemii koronawirusa (TOTUS TUUS medialny im. bpa Jana Chrapka). Specjalną Nagrodę TOTUS TUUS za całokształt dorobku naukowego, nieoceniony wkład w formowanie katolickich elit oraz pomoc osobom prześladowanym w stanie wojennym otrzymał o. prof. Jacek Salij OP.

Podczas XX Dnia Papieskiego, jak co roku, prowadzona była zbiórka kościelna i publiczna oraz akcja SMS-owa na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. W ramach zbiórki kościelnej około 10 tys. wolontariuszy, we wszystkich parafiach w kraju oraz w środowiskach polonijnych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, USA, Norwegii i Austrii zebrało 5 753 350,59 zł. Środki finansowe pozyskane w ramach zbiórek Dnia Papieskiego oraz wpłacane przez cały rok darowizny od osób fizycznych pozwalają obecnie na utrzymanie programu stypendialnego na poziomie 1800 stypendystów.

Oceń treść:
Źródło:
;