Imieniny: Kingi, Krystyny

Wydarzenia: Święto Policji

Wspomnienie św. Kingi, dziewicy

Solidarność

10. Rajd dla Życia na rzecz Diecezjalnego Domu Samotnej Matki

 fot. materiały organizatorów

Od połowy sierpnia trwały poszczególne wydarzenia krakowskiej odsłony 10. Rajdu dla Życia, który zorganizowało miejscowe Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Dzięki zaangażowaniu uczestników inicjatywy na rzecz Diecezjalnego Domu Samotnej Matki udało się przekazać kwotę ponad 4,4 tys. zł.

Co roku Rajd dla Życia ma promować świętość życia oraz zwiększać świadomość na temat możliwych form pomocy dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji, a także być przestrzenią do pozyskania materialnego wsparcia instytucji i organizacji zaangażowanych w obronę życia. 

Z powodu pandemii krakowscy organizatorzy szukali sposobów, by uczestnicy wydarzenia mogli czuć się bezpiecznie. - Zdecydowaliśmy, że w tym roku rajd zostanie poprowadzony w różnych wymiarach, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Stąd na całość składały się 3 różne inicjatywy - mówi Damian Róg, koordynator akcji.

Po pierwsze, młodzi mogli wziąć udział w rowerowej pielgrzymce do Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. Rowerowi pątnicy pielgrzymowali 2 dni, pokonując dystans 154 km. Drugą akcją w ramach krakowskiej odsłony rajdu było wydarzenie „30 km na 30-lecie KSM”.

- Tydzień temu, w dniach od 5-6 września, każdy chętny mógł przebyć te symboliczne 30 km biegnąc,  jadąc rowerem czy na rolkach. Jednocześnie trzeba było do nas wysłać screen z dowolnej aplikacji mobilnej, który potwierdził dystans. Po otrzymaniu wszystkich danych możemy już teraz powiedzieć, że łącznie młodzi przebyli prawie 5200 km! - relacjonuje z radością Kamila Ciupińska, prezes Zarządu Diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.

Doskonały wynik kilometrowy obu akcji przełożył się też na wsparcie charytatywne. - Dziękujemy firmie Bruk-Bet, dzięki której nasz wysiłek sportowy mógł stać się konkretną pomocą pieniężną dla Domu Samotnej Matki przy ul. Przybyszewskiego w Krakowie, w którym posługują siostry nazaretanki. Dzieci i ich mamy zostały wsparte kwotą 4,4 tys. zł - podkreśla Ciupińska.

Wybór instytucji, której przekazano wsparcie nie był przypadkowy. - Trwa rok 100. rocznicy urodzin papieża Polaka. A ten właśnie dom został przez niego kupiony na chwilę przed wyjazdem na konklawe, podczas którego został Ojcem Świętym. Ten dom stał się więc niejako jego testamentem, który trzeba realizować i okazywać mu wszelką możliwą pomoc - wyjaśnia Ciupińska.

Uczestnicy inicjatywy „30 km na 30-lecie KSM” także przyznają, że podjęcie sportowego wyzwania z głębszym przesłaniem dodawało im sił. - Cieszę, że swoim wysiłkiem mogłem wspomóc inicjatywę ochrony życia. Nasz wspólny trud realnie przekłada się na pomoc najmłodszym, którzy sami jeszcze nie mogą walczyć o swoje prawa, a także ich matkom postawionym nie raz w bardzo trudnej sytuacji - ocenił Łukasz Szcządała.

Poza aktywnościami sportowymi młodzi w mediach społecznościowych prowadzili także kampanię z wykorzystaniem materiałów Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Jej zwieńczeniem była konferencja z udziałem zaproszonych ekspertów - wkrótce na kanale YouTube KSM Archidiecezji Krakowskiej zostaną udostępnione nagrania z tego wydarzenia.

- Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i organizację akcji. Dziękujemy uczestnikom, ekspertom, przedstawicielom mediów, a także tym, którzy otaczali całe dzieło modlitwą - podsumowała Kamila Ciupińska. 10. Rajd dla Życia odbywał się pod patronatem honorowym abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. 

Oceń treść:
Źródło:
;