Imieniny: Heleny, Wieslawy, Ryty

Wydarzenia: Dzień Praw Zwierząt,

Świat

10. rocznica wyboru papieża Franciszka

13 marca 2013 r. nad Kaplicą Sykstyńską uniósł się biały dym, a świat poznał 266. następcę św. Piotra. Został nim metropolita Buenos Aires, kard. Jorge Mario Bergoglio. Dzisiaj mija 10 lat od wyboru papieża Franciszka.

 

Po prostu Franciszek

Gdy 13 marca 2013 r. świat usłyszał „Habemus Papam” i nazwisko kardynała, który wybrany papieżem na placu św. Piotra nie rozległa się entuzjastyczna wrzawa. Niewielu wiedziało bowiem, kim jest kard. Jorge Mario Bergoglio. Wszystko stało się jasne, kiedy po raz pojawił się w loggii watykańskiej bazyliki, przywitał się prostym „Dobry wieczór!” i pokłonił się wiernymi, prosząc o modlitwę za papieża emeryta i za siebie samego. Tak poznaliśmy Franciszka. Pierwszego następcę św. Piotra pochodzącego spoza Europy, z Ameryki Południowej, a także pierwszego jezuitę na Stolicy Apostolskiej.

– Zacznijmy tę wspólną drogę, biskupa i ludu, drogę Kościoła Rzymu, który przewodzi w miłości wśród wszystkich Kościołów. To droga braterstwa, miłości i wzajemnego zaufania. Módlmy się zawsze za nas, jedni za drugich — powiedział w swoim pierwszym przemówieniu jako 266. głowa Kościoła katolickiego. Od tego momentu mija 10 lat.

Wiosna Kościoła

Ówczesny metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz, który brał udział w konklawe, krótko po wyborze papieża Franciszka mówił, że jego charyzmat stanowi wyzwanie dla całego Kościoła, wzywając do życia pełnego pokory, prostoty, a przede wszystkim wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka, szczególnie tego najbardziej potrzebującego. – Mamy głęboką nadzieję, że pontyfikat papieża Franciszka zapowiada nową wiosnę Kościoła, odsłaniając jego autentyczne oblicze, zachęcając wszystkich – zwłaszcza młodych – by utożsamiali się z Kościołem jako wielką wspólnotę zmartwychwstałego Pana, odkupiciela człowieka — podkreślał kardynał w Wielki Czwartek 2013 r.

– Ojciec Święty Franciszek jest właśnie tym, którego Kościół tak bardzo potrzebuje, chociaż niedokładnie potrafił to zdefiniować. Ojciec zatroskany o ubogich, prosty, silny wiarą, silny prostotą życia ewangelicznego. Chcemy Panu Bogu bardzo serdecznie podziękować za ten wybór — komentował abp Marek Jędraszewski, wówczas pasterz Kościoła łódzkiego.

Prawdziwy Ojciec — wdzięczność Kościoła krakowskiego

W 10. rocznicę wyboru papieża Franciszka wspominamy przede wszystkim jego wizytę w Archidiecezji Krakowskiej podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Młodzi Kościoła krakowskiego wciąż żyją słowami, które następca św. Piotra wypowiedział podczas tego spotkania. – Jezus nie jest Panem komfortu, bezpieczeństwa i wygody. Aby pójść za Jezusem, trzeba mieć trochę odwagi, trzeba zdecydować się na zamianę kanapy na parę butów, które pomogą ci chodzić po drogach, o jakich wam się nigdy nie śniło, ani nawet o jakich nie pomyślałeś — podkreślał podczas czuwania w podkrakowskich Brzegach Ojciec Święty. To jedne ze słów, które stanowią drogowskaz w formacji wielu wspólnot, działających w Archidiecezji Krakowskiej.

Szczególnym momentem pierwszej dekady pontyfikatu papieża Franciszka jest dla Kościoła krakowskiego również 27 kwietnia 2014 r. – dzień kanonizacji Jana Pawła II. – Był wielki! […] Myślę, że wielkość tego człowieka kryje się w jego normalności. Pokazał nam, że chrześcijaństwo zamieszkuje w normalności osób, które trwają w głębokim zjednoczeniu z Chrystusem. Dlatego każdy ich gest, każde słowo, każdy wybór ma znacznie głębszą wartość i pozostawia ślad — mówił Ojciec Święty o Papieżu Polaku w rozmowie z ks. Luigim Marią Epicoco.

Po spotkaniu z Franciszkiem w kwietniu 2022 r. kard. Stanisław Dziwisz opisywał go jako „prawdziwego ojca zatroskanego o nasz naród i Kościół w Polsce”. – Papież jest zainteresowany Kościołem w Polsce. Liczy na Kościół w Polsce i na jego modlitwę — wskazywał metropolita krakowski senior.

Dekada papieża Franciszka

W 10. rocznicę wyboru Ojca Świętego na Stolicę Piotrową Kościół polski będzie modlił się w jego intencji m.in. w Świątyni Opatrzności Bożej. Eucharystia, której przewodniczyć będzie abp Salvatore Pennacchio, będzie głównym punktem liturgicznym 394. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 marca.

Papież Franciszek jest 266. następcą św. Piotra. Urodził się 17 grudnia 1936 r. w Buenos Aires jako Jorge Mario Bergoglio. Ojciec Święty jest autorem 3 encyklik oraz 5 adhortacji apostolskich. W pierwszych 10 latach swojego pontyfikatu odbył 40 zagranicznych podróży apostolskich i ponad 30 pielgrzymek duszpasterskich na terenie Włoch. Uczestniczył w Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro, Krakowie i w Panamie.

Źródło:
;