Wspomnienia
10. Pielgrzymka ku czci św. Jana Pawła II i Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego
Centrum Jana Pawła II ,,Nie lękajcie się!" w imieniu organizatorów: Fundacji ,,Szklaki Papieskie" i parafii pw. Przenajświętszej Trójcy w Jordanowie serdecznie zaprasza na Dróżki św. Jana Pawła II i Sł. Bożego Jerzego Ciesielskiego w Toporzysku k. Jordanowa.
W sobotę 31 maja 2014 roku o godz. 16.00 spotykamy się na Roli Łazarzowej pod lasem, skąd uczestnicy wyruszą drogą Krzyżową na Polankę Harcerską. Tam, przy Papieskim Krzyżu i kapliczce zostanie odprawiona Msza św. polowa dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II oraz w intencji beatyfikacji Sł. Bożego Jerzego Ciesielskiego, przyjaciela Ojca Świętego. Na zakończenie spotkania przewidziano Nabożeństwo Majowe a następnie ognisko harcerskie.
Zgłoszenia grup należy kierować wyłącznie do organizatorów:
Fundacja Szlaki Papieskie
ul. prof. A. Bochnaka 2
30-698 Kraków
tel. (0-12) 654-90-96
email: poczta@szlakipapieskie.pl
WAŻNE INFORMACJE OD ORGANIZATORÓW:
Dojazd samochodem 45 minut z Krakowa do Jordanowa: z „zakopianki”odbić na Tokarnię; za kościołem w Jordanowie skręcić na skrzyżowaniu w prawo do Toporzyska (5 min); z drogi głównej skręcić w prawo przez mostek, przy strzałce z nazwą „Rola Łazarzowa”. Ostatni odcinek można przejść pieszo (ok. 15 min spacerem). Na Polankę Harcerską prowadzi łagodna leśna stokówka ze stacjami Drogi Krzyżowej - przejście modlitewne do ½ godz.
Toporzysko- osiedle Rola Łazarzowa
Sługa Boży Jerzy Ciesielski wraz z rodziną i przyjaciółmi w latach 1966-69 spędzał tu wakacje letnie. Taką formę wypoczynku nazywano „pod gruszą”. Zachował się dom, w którym wtedy mieszkał. Ta część wsi należy do parafii Jordanów - do kościoła w Jordanowie „letnicy” chodzili „na skróty”: w bród przez rzeczkę i polnymi ścieżkami. Danuta i Jerzy Ciesielscy lubili wycieczki – chodzili też z dziećmi do lasu na rosnące tu obficie kurki i borówki oraz nad pobliską Skawę. Ulubionym miejscem rodzinnych spacerów była zaciszna polanka w pobliskim lesie, zwana „Harcerską”. Stała na niej oryginalna kapliczka, którą wykonali harcerze z Poznania biwakujący latem 1946 nad Skawą, pod opieką ks. Kazimierza Łaszewskiego (zmarł w 1999 r.). Mieszkańcy do dziś wspominają harcerskie ogniska na które byli zapraszani – młodzież organizowała przedstawienia, skecze. Pewnej nocy harcerze ostrzeżeni przez miejscowego gospodarza przed nadciągającą falą powodziową, przenieśli się w pośpiechu na leżącą wyżej leśną polankę i w ten sposób uratowali życie. Dziękując za to Bogu, postawili na polanie kapliczkę-wotum z Męką Pańską.
Miejsce to omodlił kard. Karol Wojtyła, który latem w 1967 r. w drodze powrotnej z wizytacji odwiedził zaprzyjaźnione rodziny Ciesielskich i Życzkowskich, wspólnie spędzające wakacje w Toporzysku. Mieszkająca w sąsiedztwie Stanisława Tomczykowa wspomina, że Ksiądz Kardynał „pożyczał wtedy u nas gumiaki. Mokro było, a on chciał pójść na spacer do lasu”. Ówczesny proboszcz ks. Franciszek Gryga (zm.1991) pamiętał, że spotkał ks. Wojtyłę na leśnej przechadzce, ale nie podszedł do niego – widział bowiem, że zatopiony jest w modlitwie i nie chciał przeszkadzać.
Z czasem drewniana, krucha kapliczka uległa zniszczeniu. Wśród mieszkańców trwała jednak pamięć o harcerzach i o tym, że w miejscu tym modlił się Kardynał Wojtyła i Jerzy Ciesielski. W miejsce starej, wzniesiono, więc nową, dużą z figurą Matki Bożej Niepokalanej. Wykonał ją Jakub Kula z Jordanowi a ufundowała - w intencji beatyfikacji Sł. Bożego Jerzego Ciesielskiego - rodzina Gocmanów z Krakowa. Na zewnętrznej ścianie umieszczona została pasyjka z pierwotnej kapliczki, troskliwie przechowana przez miejscowych gospodarzy, która jakimś cudem ocalała.
Kaplicę poświęcił 29 maja 2004 r., w wigilię Zesłania Ducha Świętego, ks. infułat Kazimierz Suder z Krakowa, zaprzyjaźniony jeszcze od czasów młodzieńczych z Janem Pawłem II (w tym samym czasie ks. Suder był wikarym w Łapanowie, a ks.Wojtyła w Niegowici). Wtedy też zostały poświęcone Dróżki Sł. Bożego Jerzego Ciesielskiego, które wiodą od domu gdzie mieszkał przed laty - na Polankę Harcerską. Na początku Dróżek stoi kapliczka Świętej Rodziny - dar Fundacji Szlaki Papieskie, z figurkami „uzdajanymi” w drewnie przez Jana Stożka z Niedźwiedzia. Zakończeniem jest duży krzyż z miniaturą pastorału Jana Pawła II.
Warto odwiedzić to mało znane, a pełne uroku, zaciszne miejsce, do którego wiedzie wygodna ścieżka stokowa. Leży przy Szlaku Papieskim, prowadzącym z Hali Krupowej w Pasmie Policy przez Sidzinę, Toporzysko, Jordanów, Rabę Wyżną i Klikuszową – na Turbacz. Polanka Harcerska została zagospodarowana dzięki staraniom jordanowskiej parafii i gminy Jordanów, w współpracy z Fundacją Szlaki Papieskie z Krakowa.
Corocznie - w ostatnią sobotę maja o godz. 16.00 rozpoczyna się Droga Krzyżowa ze Sługą Bożym Jerzym Ciesielskim, prowadząca jego Dróżkami na Polankę Harcerską, gdzie odprawiana była Msza św. w intencji kanonizacji Jana Pawła II i beatyfikacji Sł. Bożego J. Ciesielskiego oraz śpiewana jest Litania do Matki Bożej. W tym roku- 2014, kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II został zaliczony w poczt świętych- pielgrzymka ma charakter dziękczynny.
Opracowanie na podst. Przewodnika po Szlakach Papieskich – „Jestem synem tej ziemi”, t.2 „Podhale”, Urszula J.Własiuk; Edycja Świętego Pawła - Częstochowa 2010