Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Jan Paweł II na dziś

100 litrów krwi na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II

ksiądz tomasz szopa fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ponad 20 osób włączyło się w akcję „100 litrów krwi na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II”, która w niedzielę odbywała się przy papieskim sanktuarium na Białych Morzach.

 

Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie wspólnie z Klubem Honorowych Dawców Krwi klubu sportowego Cracovia w niedzielę 30 sierpnia zorganizowało akcję krwiodawstwa pod hasłem „100 litrów krwi na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II”.

Do honorowego dawstwa krwi zgłosiło się ponad 20 osób – wśród nich byli m.in. duszpasterze sanktuarium św. Jana Pawła II ks. Dariusz Chrostowski i kustosz ks. Tomasz Szopa.

W województwie małopolskim trwa akcja społeczna pod nazwą „Dobro jest w Małopolsce. Ramię w Ramię”. Ideą przedsięwzięcia jest promocja honorowego krwiodawstwa wśród mieszkańców regionu. Zaplanowano szeroką akcję promocyjną z wykorzystaniem m.in. bilbordów czy plakatów, a także mediów społecznościowych. Zaangażowane zostaną także punkty krwiodawstwa w całym regionie, szkoły, jak również parafie.

Do udziału w wydarzeniu zaproszono znanych Małopolan, którzy będą zachęcać do podzielenia się krwią z potrzebującymi. Do honorowego dawstwa krwi zachęca także metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, a w najbliższych dniach księża w Archidiecezji Krakowskiej będą o to apelowali do wiernych w czasie ogłoszeń duszpasterskich.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ze względu na pandemię i czas wakacji, stacjom krwiodawstwa udaje się zebrać jedynie jedną trzecią zapotrzebowania na krew, o którą apelują małopolskie szpitale. Jej brak może spowodować m.in. opóźnienie zaplanowanych już operacji.

Krew może oddać każda zdrowa pełnoletnia osoba. Po donacji, 450 ml krwi w naszym organizmie uzupełnia się po 4 tygodniach. Ubytek żelaza po oddaniu takiej ilości wraca do pierwotnego poziomu po 8 tygodniach. Rekordzista Polski w oddawaniu krwi pochodzi z Małopolski. Pan Andrzej ze Starego Sącza oddał już 95,9 litrów krwi! To rekord Polski i Europy. Od upragnionych 100 litrów dzielą go niecałe 2 lata.

Oceń treść:
Źródło:
;