Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Solidarność

107. Dzień Migranta i Uchodźcy u krakowskich dominikanów

 fot. mat. pras.

W niedzielę 26 września br. przypada 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Tradycyjnie w wigilię tego dnia Wspólnota Hanna zaprasza do krakowskiego klasztoru dominikanów. W programie możliwość indywidualnej rozmowy z migrantami i uchodźcami, dyskusja na temat sytuacji Białorusinów w Polsce i wieczorna msza święta. Dla każdego kto przyjdzie do kapitularza organizatorzy przygotowali miłą niespodziankę.

Tegoroczny Dzień Migranta i Uchodźcy będzie przebiegał pod hasłem „Ku stale rosnącemu «my»". W orędziu na ten dzień papież Franciszek, cytując encyklikę „Fratelli tutti", wyraził życzenie "aby więcej nie było już «innych», a tylko «my»".

Dla wiernych Kościoła wezwanie do budowania większego "my" to po prostu wierność katolickości rozumianej jako powszechność i jedność w różnorodności. „W spotkaniu z odmiennością cudzoziemców, migrantów, uchodźców i w dialogu międzykulturowym, który może się z niego zrodzić, otrzymujemy możliwość wzrastania jako Kościół, możliwość wzajemnego ubogacania się. Każdy ochrzczony, gdziekolwiek by się nie znajdował, jest bowiem z mocy prawa członkiem lokalnej wspólnoty kościelnej, członkiem jednego Kościoła, mieszkańcem jednego domu, członkiem jednej rodziny (...). Jako wierni jesteśmy wezwani aby wyjść na peryferia do migrantów i uchodźców, przesiedleńców i ofiar handlu ludźmi, którym Pan chce objawić swoją miłość i ogłosić swoje zbawienie. Fale migracyjne to nowy obszar misyjny, w którym nie ruszając się z własnego miejsca możemy głosić Chrystusa" (Orędzie Ojca Świętego na 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy).

 

W odpowiedzi na papieskie wezwanie do pracy na rzecz inkluzywności, „ku stale rosnącemu «my»" Wspólnota Hanna zaprasza w sobotę 25 września br. od godz. 15.30 do dominikańskiego kapitularza na indywidualne spotkania z migrantami i uchodźcami. Obecni będą przybysze z Afganistanu, Syrii i Białorusi, z którymi będzie można porozmawiać twarzą w twarz przy stole. 

 

O godz. 17.30 rozpocznie się dyskusja na temat sytuacji Białorusinów mieszkających w Polsce, w której wezmą udział białoruscy krakowianie oraz Anna Strama radca prawny, prawnik imigracyjny. Dla osób chorych i nie mogących przybyć do Krakowa organizatorzy przygotowali transmisję na YouTube na kanale Wspólnoty Hanna.

 

O 19.30 rozpocznie się msza św. z niedzieli Dnia Migranta i Uchodźcy, której będzie przewodniczył dr Dominik Jarczewski OP.

 

Szczegółowy plan wydarzeń na Facebooku: https://www.facebook.com/events/990541005100039

Oceń treść:
;