Imieniny: Joanny, Zuzanny

Wydarzenia: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Dziedzictwo

11 lipca wywieś polską flagę i zapal Znicz Pamięci 

„11 lipca wywieś polską flagę z kirem, a wieczorem zapal w oknie Znicz Pamięci” - ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski apeluje w 75. rocznicę „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu.

 

Prezes Fundacji im. Brata Alberta, a zarazem duszpasterz Ormian i Kresowian prosi także o zapalenie zniczy pod pamiątkowymi pomnikami, tablicami i krzyżami.

Akcja zorganizowana jest dla upamiętnienia ofiar ludobójstwa dokonanego w latach 1939 – 1947 na Polakach i obywatelach polskich innych narodowości przez zbrodniarzy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz SS Galizien, Ukraińskiej Policji Pomocniczej i innych ukraińskich formacji kolaboracji na żołdzie Adolfa Hitlera.

Jak zwraca uwagę ks. Isakowicz-Zaleski, wybór dnia nie jest przypadkowy. Jest to bowiem 75. rocznica „Krwawej Niedzieli”, czyli dnia 11 lipca 1943 r. kiedy banderowcy, wspierani przez tzw. siekierników, czyli chłopów ukraińskich, uzbrojonych w siekiery, zamordowali w okrutny sposób tysiące bezbronnych Polaków modlących się w rzymskokatolickich kościołach na Wołyniu.

„O godne upamiętnienie ofiar apelują Kresowianie i ich potomkowie. Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary” - apeluje ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Oceń treść:
;