Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Polska

12-14 czerwca: 395. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Lidzbarku Warmińskim (zapowiedź)

zebranie plenarne fot. Episkopat.pl

Głównym tematem 395. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski będzie przygotowanie do XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, którego najbliższa sesja odbędzie się w październiku br. w Rzymie – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

 

Bp Miziński przyznał, że na miejsce obrad biskupów został wybrany Lidzbark Warmiński z uwagi na to, że w tym roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin i 480. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika. „Jest to Rok Mikołaja Kopernika w naszej Ojczyźnie, w związku z tym arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński zaprosił członków Konferencji Episkopatu Polski na to zebranie i na celebracje, które będą upamiętniać te wydarzenia” – podkreślił.

Sekretarz Generalny KEP poinformował, że pierwszego dnia Zebrania Plenarnego biskupi nawiedzą Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym, które jest jednocześnie miejscem internowania bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Eucharystii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Z kolei drugiego dnia Zebrania Plenarnego biskupi udadzą się do Fromborka, gdzie nawiedzą miejsce pochówku Mikołaja Kopernika w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja. Tam będą celebrować Eucharystię, której przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

„Mikołaj Kopernik był wybitnym kanonikiem Warmińskiej Kapituły Katedralnej i bliskim współpracownikiem arcybiskupów warmińskich, który zaznaczył się swoją obecnością oraz 40-letnią działalnością na Warmii. Wpisał się on zatem mocno w historię tej części Rzeczypospolitej” – podkreślił bp Miziński.

Trzeciego dnia biskupi odprawią Eucharystię w kościele pw. Świętych Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego, biskupa włocławskiego.

„Głównym tematem 395. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski będzie przygotowanie do XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, którego najbliższa sesja odbędzie się w październiku br. w Rzymie” – powiedział bp Miziński. Zwrócił również uwagę, że trwający Synod został przedłużony do 2024 roku.

Sekretarz Generalny Episkopatu zaznaczył, że po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, na Zebranie Plenarne zostali zaproszeni przedstawiciele europejskich Episkopatów. „Niektórzy z nich będą mieć możliwość podzielenia się tym, co dzieje się w związku z Synodem trwającym w ich Konferencjach Episkopatu. Pierwszym będzie delegat Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego bp Teodor Martyniuk” – zauważył.

„Z innych Konferencji będziemy mieć możliwość wysłuchania głównych kierunków syntez krajowych – w ramach przygotowań do Synodu – delegatów z Episkopatów Francji, Ukrainy, Chorwacji i Rosji. Przedstawiciele tychże Episkopatów podzielą się tym, jakie główne kierunki syntez krajowych pojawiły się w ich Kościołach lokalnych” – dodał bp Miziński.

Sekretarz Generalny KEP przyznał, że wydarzenie, które będzie miało miejsce w Rzymie w październiku br., wymaga przepracowania i modlitwy, wsłuchiwania się w głos Ducha Św. i tradycję Kościoła. „Chodzi o to, aby w procesie synodalnym, który nie od dziś ma miejsce w Kościele, ale od jego początków, zachować równowagę między pojawiającymi się postulatami, a tym co jest – jak mówi kard. Marc Ouellet – ciągłością wiary Kościoła, Słowem Bożym i tradycją Kościoła” – zauważył.

„Wierzę, że nasze spotkanie w Lidzbarku, obrady oraz doświadczenie innych Episkopatów Europy, o którym powiedzą nam zaproszeni goście, przyczyni się do tego, że będziemy odnajdywać równowagę, a postulaty, które wypłyną z gremium polskiego Episkopatu i zostaną zakomunikowane w Rzymie przez uczestników październikowego Zgromadzenia, przyczynią się do postępu na drodze synodalności z zachowaniem równowagi odnoszącej się do historii i tradycji Kościoła” – zaznaczył bp Miziński.

Źródło:
;