Imieniny: Rity, Katarzyny, Boguslawa

Wydarzenia: Dzień Solidarności Międzypokoleniowej

Watykan

papież franciszek fot. Grzegorz Gałązka

12 grudnia papież Franciszek odprawił w Bazylice Watykańskiej specjalną Mszę dla Latynosów i Filipińczyków a także zadzwonił do zwierzchnika Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego, aby przekazać mu wyrazy współczucia po niedzielnym zamachu na jego katedrę w Kairze. W poniedziałek opublikowano także papieskie orędzie na przypadający 1 stycznia 2017 r. 50. Światowy Dzień Pokoju.

 

Maryja walczy o radość Ewangelii

Od Maryi możemy uczyć się mocnej służebnej wiary, która jest w stanie przemienić nasze społeczeństwa coraz bardziej nieufne, a zarazem zaślepione dobrobytem. Papież mówił o tym w Bazylice Watykańskiej na specjalnej Mszy dla Latynosów i Filipińczyków. Odprawił ją we wspomnienie ich patronki, Matki Bożej z Guadalupe. Zwyczaj ten wprowadził w 2011 r. Benedykt XVI.

Franciszek wskazał, że Maryja jest ikoną ucznia, kobiety wierzącej i modlącej się, która potrafi towarzyszyć naszej wierze i nadziei, umacniając je na różnych etapach życia, które przychodzi nam pokonywać. W czasie watykańskiej liturgii we wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe Papież podkreślił, że świętowanie Maryi przypomina nam, iż mamy matkę i przez to nigdy nie będziemy sierotami. „Tam, gdzie jest matka, zawsze jest obecność i ciepło domu. Tam, gdzie jest matka, bracia mogą się kłócić, ale zawsze zwycięży poczucie jedności. Gdzie jest matka, nie zabraknie walki o braterstwo” – podkreślił Franciszek.

 

Orędzie na Światowy Dzień Pokoju: Wyrzeczenie się przemocy

„Wyrzeczenie się przemocy: styl polityki na rzecz pokoju” – to tytuł opublikowanego dziś w Watykanie papieskiego orędzia na przypadający 1 stycznia 2017 r. 50. już z kolei Światowy Dzień Pokoju. Po raz pierwszy obchodzono go z inicjatywy bł. Pawła VI w roku 1968. Franciszek zaczyna swe przesłanie noworocznymi życzeniami dla wszystkich ludów i narodów świata, szefów państw i rządów, a także zwierzchników religijnych: „Oby od szczebla lokalnego i powszedniego aż po światowy wyrzeczenie się przemocy stało się charakterystycznym stylem naszych decyzji, naszych relacji, naszych działań, polityki we wszystkich jej formach” – pisze Ojciec Święty.

Franciszek podkreśla, że „przemoc jest znieważaniem imienia Boga” i nie można jej łączyć z religią. A skoro „przemoc bierze początek w ludzkim sercu”, „polityka wyrzeczenia się przemocy musi zaczynać się w murach domowych, aby następnie rozprzestrzeniać się na całą rodzinę ludzką”. Ewangeliczne Błogosławieństwa z Kazania na Górze winny stać się „również programem i wyzwaniem dla zwierzchników politycznych i religijnych” czy „mediów całego świata”. W swoim orędziu Ojciec Święty zapewnia, że Kościół katolicki będzie wspierał wszelkie wysiłki „budowania pokoju przez aktywne i twórcze wyrzeczenie się przemocy”. Właśnie 1 stycznia 2017 r., w Światowy Dzień Pokoju, rozpocznie działalność także na tym polu nowa watykańska Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

 

Papież zadzwonił do koptyjskiego patriarchy Tawadrosa

W poniedziałek rano Ojciec Święty zadzwonił do zwierzchnika Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego, aby przekazać mu wyrazy współczucia po wczorajszym zamachu na jego katedrę w Kairze. W wyniku eksplozji śmierć poniosły 23 osoby, a 49 zostało zranionych. Franciszek zapewnił papieża Tawadrosa o swej bliskości ze wszystkimi: z ofiarami i ich bliskimi, a zwłaszcza z kobietami i dziećmi, które stanowią najliczniejszą grupę wśród poszkodowanych. Ojciec Święty powiedział, że widział zdjęcia z miejsca tragedii i jest nimi wstrząśnięty.

Patriarcha Tawadros podziękował Franciszkowi za modlitwę i obiecał, że przekaże jego kondolencje swym wiernym. Wspomniał też o ekumenizmie krwi. „To prawda, jesteśmy zjednoczeni we krwi naszych męczenników” – odpowiedział Ojciec Święty. Obiecał też, że będzie się modlił za chrześcijan w Egipcie podczas dzisiejszej Eucharystii.

Oceń treść:
Źródło:
;