Imieniny: Leslawa, Zdzislawa, Stefana

Wydarzenia: Dzień Pocałunku

Polska

13. Europejskie Warsztaty Fundacji Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu

auschwitz fot. Krzysztof Petela

Pod hasłem „Przemoc nie może mieć ostatniego słowa – wspólnie uczmy się od Auschwitz” odbędą się w dniach 11-16 sierpnia br. 13. Europejskie Warsztaty w Oświęcimiu, organizowane przez Fundację Maksymiliana Kolbego.

 

W centrum warsztatów, w których uczestniczy 30 przedstawicieli z jedenastu krajów Europy, „znajdzie się pytanie o wciąż istniejące ślady i zranienia spowodowane przez Auschwitz i II wojnę światową, a także pytanie o to, jak odpowiednio podejść do niepewnej teraźniejszości tej historii. W oparciu o różne doświadczenia poszczególnych społeczeństw europejskich uczestnicy wymienią poglądy na temat podstawowych perspektyw przezwyciężania przemocy i pojednania oraz trudności, z jakimi trzeba się zmierzyć na tej drodze” – czytamy w komunikacie Konferencji Episkopatu Niemiec.

Przewodniczący Kuratorium Fundacji Maksymiliana Kolbego, abp Ludwig Schick z Bambergu, podkreślił w komunikacie, że „w tym roku, w obliczu wojny z Ukrainą, warsztaty mają szczególne znaczenie”. „Ważne jest, zwłaszcza teraz – jakkolwiek jest to trudne – aby pozostać w dialogu i solidaryzować się z ofiarami. Chodzi również o to, aby jeszcze w czasie wojny wnieść nasz wkład w przygotowanie pokoju” – stwierdził abp Schick.

Abp Schick weźmie udział w warsztatach i odprawi Eucharystię w Auschwitz 14 sierpnia, w rocznicę śmierci św. Maksymiliana Kolbego.

Fundacja Maksymiliana Kolbego została założona w 2007 roku przy wsparciu Konferencji Episkopatów Polski i Niemiec. Jej celem jest przyczynienie się do wzmocnienia pracy kościelnej na rzecz pojednania w Europie i zaangażowanie w sprawy ofiar niesprawiedliwości i przemocy.

Źródło:
;