Dziedzictwo
13 grudnia: Dzień modlitw za ofiary stanu wojennego w Polsce i akcja „Zapal Światło Wolności"
W piątek, 13 grudnia, przypada 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i dzień modlitw za ofiary tego czasu. Od wielu lat Kościół katolicki włącza się tego dnia w inicjatywę "Zapal Światło Wolności". Polega ona na postawieniu w oknie zapalonej świecy upamiętniającej ofiary stanu wojennego w naszym kraju.
Zapoczątkowana przez Instytut Pamięci Narodowej kilka lat temu inicjatywa „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym, w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku, wykonali – w Pałacu Apostolskim papież Jan Paweł II oraz w Białym Domu Ronald Reagan, prezydent Stanów Zjednoczonych – a także inni mieszkańcy ówczesnego wolnego świata.
W akcję może włączyć się każdy, zapalając 13 grudnia o godz. 19.30 symboliczną świecę w hołdzie ofiarom stanu wojennego.
Główne obchody 43. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego organizowane przez IPN odbędą się przy Krzyżu Papieskim na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.